Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: Yunanistan, Türkiye ile karşıtlık içerisinde değil

Yunanistan'da yayın yapan Star TV'ye kendisinin ve Başbakan Kiryakos Miçotakis'in hafta başında ABD'ye yaptığı ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dendias, Türkiye'nin ABD'den F-16 satın alma perspektifine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Yunanistan, Türkiye ile karşıtlık içerisinde değil. Ancak basit bir şey söylüyor. Türkiye'nin bu silah sistemlerine sahip olması durumunda Türkiye'nin bu silahları Yunanistan'a karşı kullanmayacağına ilişkin net bir güvence olmalıdır. Yunanistan, kendisine söz düştüğü kadarıyla, eğer (bu sistemler) belli bir zaman sonra bizi tehdit edecekse, Türkiye'ye silah sistemlerinin verilmesini ya da mevcut silah sistemlerinin güncellenmesini onaylayamaz."

Dendias, Yunanistan'ın, ABD'nin Türkiye'nin düşmanı haline dönüşmesine ya da Türkiye'yi NATO'dan çıkarmasına yönelik bir beklentisi olmadığını belirterek, "Biz, ABD'den Uluslararası Hukuk ve Deniz Hukuku konusunda net bir duruş bekliyoruz." diye konuştu.

Yunanistan'ın, ABD'nin bir "olay" durumunda müdahale etmesinden çok, olayın engellenmesine yönelik tutum sergilemesinden yana olduğunu kaydeden Dendias, ABD'nin Yunanistan'ı bu konuda anladığını savundu.


Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/dunya/yunanistan-disisleri-bakani-dendias-yunanistan-turkiye-ile-karsitlik-icerisinde-degil/2592086

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'tan Türkiye açıklaması: Tartışmalara girmeyeceğiz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan'ın Türkiye'ye ilişkin tepki çeken açıklamalarından sonra, "gerilimin tırmanmasına ilişkin açıklamalara girmeyeceğini" söyledi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde, "Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle bir görüşme yapmayı asla kabul etmiyorum" ifadesini kullanmıştı. Açıklamaların ardından konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias,"Pozisyonumuz belli, gerginliğin içine çekilmeyeceğiz, tartışmalara girmeyeceğiz. Yunan hükümeti bunu yapmaya karar verirse yapacağız." dedi.Ayrıca Dendias, "Yunanistan, Türkiye ile diyalog istiyor, ancak Türk jetleri Yunanistan hava sahasında uçarken bu mümkün değil." ifadelerini kullandı. ABD ziyaretinde ABD Başkanı Joe Biden'la görüşen ve Kongre'ye de hitap eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ABD'nin Türkiye'ye olası silah yardımını eleştirerek, Doğu Akdeniz'deki 'ortak çıkarlara' zarar geleceğini öne sürmüştü.

Kaynak: https://www.haberturk.com/yunanistan-disisleri-bakani-dendias-tartismalara-girmeyecegiz-3449673