yumurta nasıl haşlanır

Yumurta Nasıl Haşlanır ?

Hepimizin bildiği gibi yumurta kalsiyum ve protein bakımından ihtiyacımız olan en temel besin maddelerinden biridir. Besleyici yapısının yanı sıra uzun süre tok tutması ve zengin bir protein kaynağı olması sebebiyle diyet yapanlar tarafından da sıkça tercih edilir. Yumurtanın besin değerlerini kaybetmemesi tam kıvamında pişmesi ve görselliğinin bozulmaması için dikkat etmemiz gereken birkaç püf noktasını sizinle paylaşmak istiyoruz.

Yumurta Haşlamanın Püf Noktaları

Yumurtaların haşlanmadan yarım saat önce buzdolabından çıkarılması ve oda sıcaklığına getirilmesi önemlidir. Haşlama suyuna 1 tatlı kaşığı sirke eklemeyi unutmayın. Eklediğiniz sirke yumurtalarınız haşlanırken onların çatlamamasını sağlar. Böylece yumurtalarınız piştiğinde görselliklerini kaybetmeyeceklerdir. Bir diğer metot ise haşlama suyuna atacağınız 2-3 adet kürdan olacaktır veya yumurtalarınız haşlanırken üzerine ters çevireceğiniz bir fincan tabağı kapatabilirsiniz.

Yumurtalarınızın kayısı kıvamında yani rafadan olmasını istiyorsanız kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika pişirin ve yumurtalarınızı sıcak suyun içerisinden alın. Şayet yumurtanızı daha katı kıvamda seviyorsanız pişirme süresini 2-3 dakika arttırabilirsiniz. Yumurtalarınızı haşlarken 10 dakikadan fazla kaynatmamaya dikkat etmelisiniz.

Eğer çok fazla pişirirseniz yumurtanın içindeki demir besin değerini kaybeder ve yumurtanızın sarısının etrafı yeşilimsi bir renge döner. Böyle bir renk almış yumurtanın yenmemesinde fayda var. Zira bu durum yumurtanın içinde bulunan yağın trans yağa dönüştüğünün habercisidir. Siz sağlıklı bir gıda yediğinizi düşünürken aslında besin değerini kaybetmiş ve zararlı hale dönüşmüş bir gıda yersiniz.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

mide yanması

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ?

Mide yanması, genellikle yediğimiz ve içtiğimiz yiyeceklerden kaynaklanan, mide asitin de meydana gelen değişimler sonucu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir