WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır? (Resimli)

Türkiye ve dünya genelinde en fazla kullanılan scriptlerin başında wordpress gelmektedir. Gerek kullanımı gerekse kurulum olarak kullanışlı olması ve kolay olması nedeniyle wordpress tercih edilmektedir. Kolay ve kullanışlı olmasının yanı sıra wordpress sistemi bir çok host firması tarafından bir kaç tıkla kurulumu desteklemesinden olduğu da düşünülmektedir.

WordPress Kurulumu İçin Neler Gerekli?
Eğer sizde kendi adınıza veya ilgi alanınıza özel blog sitesi açarak yazı yazmayı düşünüyorsunuz wordpress tam size göre bir sistemdir. WordPress sistemi kurmak için elimizde 1 adet domain ve 1 adet hosting olması gerekmektedir bunlar elinizde yok ise maalesef wordpress kurulumu yapamazsınız.

Domain yani alan adınız ile birlikte hostunuzu da aldığınızı varsayarak kurulum işlemine geçebiliriz. WordPress kurulumunu iki şekilde yapabilirsiniz bunlardan ilk olarak en kolay olanı softaculous yani host üzerinden olanı resimli olarak sizlerle paylaşacağız.

Softaculous WordPress Kurulumu (Resimli)
Hosting üzerinden softaculous kurulumu yapmak için cpanele ihtiyaç duymaktayız. Cpanel üzerinden kurulumun nasıl yapıldığını sırayla paylaşmaya başlayalım. Cpanel harici vesta vs başka bir panelde kurulum paylaşımı olmayacaktır. Softaculuos dışında yalnızca ftp ile kurulumu sizlerle alt kısımda ayrıca paylaşacağız.

(Görselleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.)

Cpanelin genel olarak alt kısmında bulunan softaculuos alanına giriyoruz ve wordpress görseline tıklayarak kurulum işlemine başlıyoruz.
softaculuos wordpress

WordPress görseline tıklayınca aşağıdaki alan açılacak ve şimdi kur diyoruz.
softaculous wordpress

Kurulum ekranından sonra ise aşağıdaki ekran açılarak aşağıdaki ilgili alanları doldurup 2. resimdeki gibi YÜKLE alanına tıklayarak sitemizin softaculous kurulumunu sağlıyoruz.
softaculous wordpress

wordpress kurulum

FTP ile WordPress Kurulumu (Resimli)
İkinci olarak FTP üzerinden wordpress kurulumunun nasıl yapıldığını resimlerle birlikte sizlere anlatmaya çalışacağız. Bu kısımda ftp üzerinden kurulum için dosya aktarımı gerektiği için filezilla programını kullanacağız.

– Ftp üzerinden wordpress kurulumu için ilk olarak wordpress resmi sitesinden wordpressin son güncel sürümünü bilgisayarımıza indiriyoruz.

– WordPress güncel sürümünü indirdikten sonra ise hostumuza yani cpanele giriyoruz ve veritabanı-kullanıcı oluşturuyoruz aşağıdaki şekilde. İlk olarak veritabanı alanına giriyoruz sonrasında görseldeki gibi veritabanını oluşturuyoruz ve alt kısımda kullanıcı ve şifremizi oluşturarak bir sonraki resimdeki alana tıklayarak veritabanı ile kullanıcımızı birbirine tanımlama yapıp yetki vermiş oluyoruz. Veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifreyi kenara not ediyoruz ki dosyaları ftp ye atarken bize lazım olacaktır.

veritabanı girişi

veritabanı oluşturma

kullanıcı oluşturma

veritabanı kullanıcı tanımlama

ayrıcalık tanımlam

– Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra ise sırada wordpress dosyaları arasında bulunan wp-config-sample dosyasının düzenlenmesi var. Wp-config-sample dosyasını seçip sağ tıklayarak dosya adını wp-config olarak değiştiriyoruz ve ardından dosyayı notepad ile açarak aşağıdaki resimdeki gibi dosya içerisine veritabanı, kullanıcı ve kullanıcı şifre bilgilerini sırayla giriyoruz.

wordpress config düzenleme

– Config dosyasındaki gerekli düzenlemeler tamamlandıktan sonra artık dosyaları filezilla programı ile ana dizine aşağıdaki alana yükleyebilirsiniz. Filezillaya giriş için hosting firmanızın size verdiği kullanıcı adı ve şifre gerekmektedir.

filezillaya giriş

– Dosyaları aşağıdaki alana public_html dosyasının içine hepsini atarak dosyaların sırayla yüklenmesini bekleyeceksiniz.

filezilla dosya aktarımı

– Dosya yüklenmesi tamamlandıktan sonra ise sitemize giriş yapıyoruz ve kullanıcı adı şifre oluşturarak kurulumu tamamlıyoruz. Bu kullanıcı adı ve şifre sizin sitenizin admin giriş bilgileri olacaktır ve bu bilgileri kaybetmeyiniz. Sitenizin admin paneline giriş ise şu şekilde olacaktır: siteismi.com/wp-admin yazarak oluşturmuş olduğunuz kullanıcı adı ve şifreyle admin panelinize girebilirsiniz.

Ücretsiz WordPress Kurulumunuz Yapılır!
Eğer ki yukarıdaki işlemleri anlamayan veya wordpress kurulum işlemini yapamıyorum diyen ziyaretçimiz var ise yazımız altından bizlere yorum yaparak ulaşabilir ve kendilerine mailleri üzerinden dönüş yaparak ücretsiz wordpress kurulumlarını sağlayabiliriz. Lütfen yorum yapmaktan çekinmeyiniz.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

bayat ekmek tatlı tarifi

Bayat Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Yenmeyen ve bayatlayan ekmeklerimizi ne yapacağımız hep aklımızda kalan bir soru işaretidir. Atmaya kıyamadığımız bayat ekmekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir