windows mavi ekran hatası

Windows Mavi Ekran Hatası ve Sürekli Reset Atma Çözümü

Windows işletim sistemi bazı durumlarda ekranı dondurarak mavi ekran hatası verir. Birçok yazı çıkar ve kullanıcıların kafası karışır. Bu durumun bazı sebepleri olsa da, en sık karşılaşılan iki sebebi donanıma yeni bir cihaz taktığınızda ya da yeni bir bilgisayara farklı bir işletim sistemi sürümü yüklediğinizde olur. Ancak unutulan önemli bir nedeni de vardır. Bu da bilgisayarınıza yeni bir yazılımın (çoğu zaman driver) yüklenmesi sonucu mavi ekran hatasının çıkmaktadır.

Mavi ekran hatası nasıl giderilir?

Bunun için ilk olarak Windows açık haldeyse ‘Sistem Geri Yükleme’ yapılabilir. Bu durumda sürücü gibi son bir program yüklemişseniz yeniden yüklememeniz gerekecektir. Mavi ekranda diğer önemli çözüm antivirüs taramasından geçirmektir. Bu amaçla Combofix programı da kullanılabilir. Bunların dışında Windows yazılım güncelleştirmelerini deneyin. Bu belki yüklemek istediğiniz yeni yazılıma çözüm olabilir. Hard Disk denetimlerini de yapın.

Şayet mavi ekrandan dolayı Windows’a hiç geçemiyorsanız; bu kez Windows başlangıç DVD’sini kullanın ve ‘Başlangıç Onarma veya Sistem Geri Yükleme’ gibi seçenekleri deneyin. Bu çözümlerin haricinde kasanın içini açın ve cihaz kablosu gibi bağlantıları kontrol edin. Fanın soğutma gücüne bakın, RAM testinden geçirin. Bazı parçaları çıkarıp yeniden çalıştırın. Hata veren parça böylece ortaya çıkabilir. Bunlarsa donanımla ilgili çözümlerdir. Bu arada Windows 7 veya 8 yüklemek de donanım çakışması varsa çözüm olmayacaktır. Çünkü donanım çakışması önemli bir konudur.
Sürekli reset atma sorununun giderilmesi: Bunun bazı nedenleri vardır. Bilgisayarınız çok ısınıyordur, bir virüs bulaşmıştır ya da sistem çökmüştür. Bilgisayarda parçaları ilgilendiren fanları kontrol etmelisiniz. Diğer bir neden Windows sistemi çökmüş olabilir, bu durumda sistemin yeniden yüklenmesi gerekir. Ayrıca bir virüs de buna neden olabilir. Bu yüzden antivirüs taramasına ihtiyaç duyar. Combofix malware temizleme yazılımı bu konuda çözüm olabilir.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

bayat ekmek tatlı tarifi

Bayat Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Yenmeyen ve bayatlayan ekmeklerimizi ne yapacağımız hep aklımızda kalan bir soru işaretidir. Atmaya kıyamadığımız bayat ekmekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir