tv kumandası çalışıyor mu

TV Kumandasının Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarız ?

Hepimiz evlerimizde televizyonu , kumanda yardımı ile kullanıyoruz. Evimizde yaşayan kişi sayısı da fazla ise bu tv kumandalarının ömrü fazla olmuyor. Bazen arıza yapıp , kullanılamaz duruma gelebiliyor. Biz de düşünüyoruz ki ; “acaba sorun televizyonda mı yoksa kumandada mı ?”.Bu durumda , TV kumandasının çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız ?.Şimdi bunu anlamanın yolunu sizlere açıklayacağız

TV kumandasının kısaca çalışma prensibinden bahsedecek olursak , kumandamızın önünde bulunan vericiden ( kızıl ötesi ışık kaynağı -infrared ledler) çıkan kızıl ötesi ışınlar , televizyonumuzun alıcısına ulaşarak , istediğimiz komutun televizyon tarafından yerine getirilmesini sağlar. Yani kanal değiştirme tuşuna bastığımızda , infrared ledten çıkan bizim göremediğimiz ışın , televizyonun alıcısına varır ve bu şekilde televizyon kanal değiştirir.

Tv kumandasındaki ledten çıkan kızıl ötesi ışını nasıl görürüz ?

Bu ışını çıplak gözle görmemiz mümkün değildir .Fakat bir tür kırmızımsı rengi olan bu ışını cep telefonu kamerasıyla rahatlıkla görebiliriz.TV kumandasının çalışıp çalışmadığını anlamak için , ilk olarak odanın ışığını kapatın. Daha sonra cep telefonu kameranızı , tv kumandasının infrared ledine doğru tutup , kumandanın herhangi bir tuşuna basınız. Eğer telefon kameramızda bir ışın görüyorsak (resimdeki gibi), demek ki tv kumandanız çalışıyordur. Sonuç olarak , arızayı televizyonumuzun alıcısında arayabiliriz.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

diş ağrısı tedavisi

Diş Ağrısına Bitkisel Tedavi

Öyle lalet bir ağrıdır ki diş ağrısı , yeri gelir gözümüzden yaş getirir.Ne yediğimizden ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir