sıcak hava da uyumak

Sıcak Havalarda Rahat Uyumak

Evimizde bulunan soğutucuları gece gündüz çalıştırabilme lüksümüz yoksa , yaz aylarında sıcak havalarda rahat uyumak bizler için hayal olabilir. Özellikle nemli bir bölgede de yaşıyorsak, geceleri uyku gözümüze girmez. Hem de sıcağa dayanıksız biriyseniz vay halinize. Fakat bu işkenceden, yapacağınız ufak iyileştirmeler ile kurtulabilirsiniz.

Yaz ayalarında, sıcak ve de özellikle rutubetli ortamlarda rahat uyuyabilmek için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

  • İlk olarak mümkün olduğunca havadar yerde uyumamız gereklidir.
  • Sıcağa dayanıksız kimselerin yatak odalarında klima ya da vantilatör kullanmaları yerinde olur. Genel kanının aksine, dikkat ile kullanılan klimalar hastalıklara yol açmaz ama konfor düzeyini önemli ölçüde artırabilir. Filtrelerin sık temizlenmesi veya değiştirilmesi, ısının 24-25 derece aralığında kalması, odadaki nem oranının da çok fazla düşürülmemesine dikkat edilmelidir.
  • Özellikle yaşlıların, kalp, tansiyon, ciğer hastalıkları olanların, kilolu kişilerin vücutlarını tam destekleyen, vücudun ağırlık noktalarına özel destek sağlayan rahat şiltelerde ve yastıklarla yatmaları uyku kalitesini artıracaktır.
  • Giydiğiniz giysileriniz kadar, kullandığınız yatakları ve yastıkları da dikkatle seçmeniz gereklidir: Boyunlarımızın doğal eğriliğini destekleyen ama çenemizin öne doğru bükülmesine neden olmayan yastıklarda yatmak yerinde olur. Kemik, kas ve eklem hastalığı olanların ortopedik yataklar kullanması gerekir. Eşi rahatsız uyuyanların iki kişilik tek yatak da değil, yanyana tek kişilik iki yatakta yatmaları, “eş durumundan uyku sorunlarını” önemli ölçüde azaltabilir.
  • Çarşaf, yastık kılıfı ve pikelerin pamuklu olması şarttır. Özellikle yastıkların dolgu maddelerinin hava akımına izin veren doğal veya bu iş için özel üretilmiş sentetik maddelerden olmasına dikkat edilmelidir.
  • Özellikle yaz mevsiminde gece yenilen yemeklere dikkat etmekte yarar var.Yaz gecelerinde rahat uyumak için ilk olarak son öğün ile yatma saati arasına en az 2.5 saat koymak, midenin boşalmasına ve yatınca solunum ve kalp üstünde basınç olmasını azaltmak açısından gereklidir.
  • Akşam yemeklerinde yağlı, kızartmalı, baharatlı, acılı, ekşili yemeklerden özellikle kaçınmak lazım. Her zaman olduğu gibi alkol, kahve başta olmak üzere bütün kafeinli içecekler (enerji içecekleri ve kola ürünleri dahil) uykuya dalmayı güçleştirecek veya uykunun kalitesini bozacaktır. Az miktarda alkol insanı gevşeterek uyumasını kolaylaştırabilirse de fazlası mutlaka uyku kalitesini bozar, sabah “akşamdan kalma” duygusu da yeni güne geç ve güç başlamaya neden olur. Ayrıca, daha sık tuvalete kalkmak ihtiyacı ilave bir faktör olarak uykuyu böler.
  • Alkol ve çay-kahve akşam saatlerinde alınınca gece uykusunu mutlaka olumsuz etkiler.
  • Yaz aylarında uyku saatlerinin sürekli bozulması, yaz sonunda kalıcı uyku döngüsü bozukluklarını tetikleyebilir.

Bu tip ufak detaylara dikkat ederek, yaz ayları boyunca uykunuzdan ödün vermemeyi başarabilirsiniz. Bu sayede yazları dinamik ve enerjik kalabilirsiniz.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

mide yanması

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ?

Mide yanması, genellikle yediğimiz ve içtiğimiz yiyeceklerden kaynaklanan, mide asitin de meydana gelen değişimler sonucu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir