küçük odayı büyük gösterme

Oturma Odası Dekorasyonu! Küçük Oturma Odası Dekorasyonu

Eskiden günümüze kadar gelen misafir odası ismi ile bilinen oturma odalarının dekorasyonu çok önemlidir. Yeni bir eve taşınan ya da mevcut evini yenilemek isteyenlerin en çok zorlandığı oda dekorasyonu oturma odalarıdır. Evinizin en geniş alanı olan ve tüm günün stresini attığınız oturma odalarınızda, misafirlerinizi de ağırladığınız için tam anlamı ile tarzınızı yansıtabilmeniz oldukça önemlidir. Oturma odası dekorasyonu yaparken en öncelikli olan odanın genişliğidir. Çünkü küçük oturma odalarının dekorasyonu çok farklı, büyük, geniş oturma odalarının dekorasyonu çok daha farklıdır.

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu

Küçük oturma odası dekorasyonlarında öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta açık renklerin tercih edilmesidir. Çünkü bu alanlar zaten yeteri kadar ışık alamadığı için karanlık olacaktır. Birde kapalı renkler seçilir ise iyice oda daralacak ve rahat edemeyeceğiniz bir oda dekorasyonu yapmış olacaksınız. Küçük oturma odalarında çok geniş koltuk takımları tercih edilmemelidir. Bunun yerine daha küçük ve yer kaplamayan bir takım seçilmelidir. Buna bir örnek köşe takımları olabilir. Hem yer kaplamayacak hem de çok işinize yarayacak bir tercih olacaktır.

Küçük oturma odası dekorasyonu yaparken, aydınlatma çok önemlidir. Burada kullanacağınız aydınlatmalar oldukça güçlü olmalıdır ve perdeleriniz ince tüllerden oluşursa gün ışığı içeriye daha çok girecek, odanız çok daha aydınlık görünecektir. Küçük oturma odalarının dekorasyonu için seçilen ürünler çok fonksiyonlu olmalıdır. Mesela oturma odasındaki orta sehpanız aynı anda bir dolap görevi görebilir. Seçeceğiniz modeli bu yönlü seçerseniz evdeki kalabalıkların bir kısmını koyacak yer bulmuş olursunuz. Odanızın duvarına asacağınız bir dekor aynası odanızı hem şık hem de geniş bir görünüme kavuşturacaktır. Seçmiş olduğunuz koltukların altları bazalı olursa yine evdeki fazlalıklara yer bulmuş olursunuz.

Odanızda bir televizyon ünitesi kullanmak yerine televizyonunuzu duvara monte ederseniz odanızda daha fazla alan açılacaktır. Çok fazla halı tercih etmeyin ve seçmiş olduğunuz halıların rengi daima açık renkler olsun. Odanızda çok fazla dekoratif ürün kullanmayın ve duvarlara monte edilen raf sistemlerini kullanın. Bu size fazlaca alan açacak ve odanızın geniş görünmesini sağlayacaktır.

oturma odası nasıl dekore edilir

Büyük Oturma Odası Dekorasyonu

Büyük bir oturma odasını dekore ederken aslında oldukça fazla seçeneğiniz vardır. Büyük oturma odası dekorasyonu yaparken isterseniz modern, isterseniz klasik, isterseniz spor bir oturma odası yapabilirsiniz. Bunun için oldukça fazla alanınız olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, büyük bit oturma odasını bir tane koltukla kapatmamaktır. Bir tane koltuk takımı kullanmak yerine birbirine uyan kendinizin seçtiği farklı renklere sahip koltuklar tercih edebilirsiniz. Bu seçiminiz odanıza farklı bir hava katacaktır. Oturma odanızda bir odak noktası seçip o noktaya içeriye girenlerin bakışını çekebilirsiniz. Eğer bunu yapmak istemiyorsanız duvarlarınıza farklı modellerle boyama yapabilirsiniz.

Büyük oturma odalarınızın duvarlarında şık ve tarzınızı yansıtan tablolar kullanarak güzel bir dekor yapabilirsiniz. Bu alanlarda renk seçenekleriniz oldukça fazladır. Halılarınızda seçeceğiniz modeller renklerle uyum sağlamalı. Tavanlarınızda kullanacağınız aydınlatmalarınız çok fazla olmasına gerek yoktur. Zaten büyük olan oturma odanızı gün ışığı fazlaca aydınlatacaktır. Siz daha çok dekor amaçlı aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz mobilya, halı, perde, duvar rengine uyum sağlayacak çeşitli dekor ürünlerine oturma odanızda fazlaca yer verebilirsiniz. Eğer odanızda çok güzel bir manzaraya bakan pencereniz varsa burayı koltuklarla kapatmak yerine, iki tane puf veya berjerle keyif köşesi haline getirebilirsiniz.

Kitap okurken, kahve içerken burada çok güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Oturma odası dekorasyonu yapmak tamamen sizin tarzınızı yansıtır. Yapacağınız dekorasyonlarda sadece şıklığı düşünmeyin aynı zamanda kullanış olarak ta düşünün. Sizin ve evde yaşayan diğer üyelerin keyif alarak oturacağı ve zaman geçireceği bir oda olsun.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

bayat ekmek tatlı tarifi

Bayat Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Yenmeyen ve bayatlayan ekmeklerimizi ne yapacağımız hep aklımızda kalan bir soru işaretidir. Atmaya kıyamadığımız bayat ekmekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir