MTA Nedir ve Görevi Nelerdir?

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün ismi aşırı derecede uzun olduğundan dolayı bu kurumun adı MTA şeklinde kısaltılmıştır. 1935 yılının 14 Haziran gününde hayata geçirilmiş olup esas gayesi devletin büyümesi ve kalkınması adına çalışmalar yapmaktır. Madencilik üstünde durularak devletin kalkınması hedeflenmektedir. MTA söz konusu olan evrede madenlerin işlenmesi ve sistemli incelenmesinin uygulanması ihtiyaç doğmasıyla kurulmuştur. Kısaca ihtiyaçtan doğan bir kurum arıyorsanız bunun MTA olduğunu söyleyebiliriz.

Maddeler halinde MTA görevleri;

– Cevher sektörü için işçi, kalfa, yardımcı ve mühendis yetiştirerek bu alanda faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak

mta nedir

– Taş ve cevher ocaklarının aranması, bulunması ve bulunan cevherlerin ülke ekonomisine katkı sağlamak adına planlı bir şekilde çıkarılması

– Bulunan ocaklarda etüt çalışmalarının uygulanması ve işletmeye uygunluğunun belirlenmesi MTA’nın görevleri arasında yer almaktadır. Tabi ki MTA’nın görevleri bunlarla sınırlı değildir ancak bizler sizlere amaca yönelik görevleri açıkladığımızdan dolayı ilgili kurumun çalışmalarını bu maddeler sayesinde yeterli düzeyde anlayabileceğinizi inandığımızdan dolayı sunmuş bulunuyoruz.

MTA günümüzde de büyük titizlik içerisinde çalışmalarını yürütmektedir ancak geçmişte devlet yönetimi tarafından imzalanmış olan bazı antlaşmalar gereğince çeşitli madenler bulunmuş olmasına rağmen çıkarılamamaktadır. Özellikle Lozan Antlaşmasının hükümleri 2013 tarihinde son bulacağından dolayı bu tarihten sonra MTA’nın en etkin kurumlardan birisi haline gelmesi, bulunan cevherleri büyük bir titizlikle yeryüzüne çıkararak ülke ekonomisine ciddi derecede katkı sağlaması beklenmektedir.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir