Mr Cihazı Nedir ve Kim Tarafından Bulundu?

MRI, “ manyetik rezonans görüntüleme” kelimesinin İngilizce kısaltılması olarak tüm dünya dillerine girmeyi başaran bir cihaz tanımlamasıdır. Döneminin en ünlü kimyacılarından biri olan Paul Lauterbul, 1972 yılında dünyanın ilk MRI görüntüsünü elde ederek tarihteki yerini almıştır.

Doktor kullanımından önce MR cihazının çeşitli kimyacılar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Kimyacıların kullanmakta oldukları MR cihazı benzeri cihaza verilen isim NMR olarak kayıtlara geçmiştir. Organik maddelerde hidrojen atomlarının miktarını ve pozisyonunu belirleyen bu cihaz artı ve eksi yüklü bir parçacığın kendi etrafında dönerek minik bir mıknatıs oluşturmaları durumu ile meydana gelmiştir.

mr ne işe yarar

Gaz halde olan maddelerin manyetik alanlarını tespit edebilmek üzere ilk icat edilen cihaz 1938 yılında Rabi tarafından geliştirilmiştir. Bu durum mr cihazı nasıl bulundu konusuna verilebilecek en iyi cevaptır. Bu cihaz Mr cihazına öncü olan cihaz tiplerinden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Rabi geliştirmiş olduğu bu cihaz ile 1944 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmıştır. Cihaz, 1945 yılında iki bilim adamı tarafından sıvı haldeki organik maddelerin görüntülenebilmesi ve incelenebilmesi durumu üzere geliştirilmiş olan bir cihaz tipidir. Bu amaçla tasarlanan cihaza Nükleer Manyetik Rezonans veya kısaca “NMR” adı verildi. Bu cihazın tasarımcıları da 1952 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmış olan mucitlerdir. Mr cihazı nasıl bulundu konusu ise büyük oranda NMR cihazının bulunması durumuna bağlanmakta olan bir konu olarak nitelendirilebilmektedir.

MR Cihazı Nasıl Çalışır?

Mr kısaca bir dokuları görüntüleme yolu olarak tanımlanabilir. Mr ile vücuda herhangi bir zarar verilmeden bilgi alınabilmesi durumu mümkün olacaktır. Emar cihazında magnet ve kabinet olmak üzere iki adet alan bulunmaktadır. Cihazlar magnetin genel durumuna göre açık veya normal olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Standart mr cihazlarında magnet hastanın içerisine girebileceği yapıdayken diğer mr cihazlarında bu gibi bir durum söz konusu değildir. Görüntüleme yapılmadan önce manyetik alan yaratılması durumu sebebiyle hamile bireylerin mr cihazlarına yaklaşmaları durumu riskli ve yasaklanmış olan bir durum olarak bilinmektedir. Günümüzde standart mr kullanımı çok daha yaygındır.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir