mızık tarihi

Mızıkayı Kim Buldu? Mızıka Tarihi

Çalması ve dinlemesi oldukça keyifli olan mızıka enstrümanı ile ilgili karşılaşılan “mızıka nasıl bulundu” sorusu kimi zaman akılları kurcalayabilmektedir. Mızıka, 1821 yılında Christian Friedrich Buschmann isimli bir genç tarafından bulunmuştur. Buschmann, buluşunu kardeşine yazdığı bir mektupta detaylıca anlatmıştır. 10 cm çapı olan ve 21 nota değeri verebilen bu komplike enstrümanı, Joseph Richter adlı bir Bohemyalı basitleştirmiştir. Daha Sonra ise Sir Charles Winston isimli bir İngiliz, mızıkaya bugün bildiğimiz son halini vermiştir. Çalgının son derece etkili ses çıkardığını ve gelecek vaat eden bir müzik aleti olduğunu fark eden Matthias Horner, 1857 yılında mızıkanın seri üretimine başlamıştır.

Mızıka, yassı ve uzun dikdörtgen şekilli bir müzik aletidir. Üflemeli çalgılar kategorisinden olan mızıka ya da bilinen diğer adıyla ağız mızıkası, hava üflemesi ile titreşerek ses çıkarmaktadır. Mızıkanın üzerinde, üflenmeyle farklı tonlarda ses çıkaran küçük metal levhacıklar bulunmaktadır. Bu levhacıklar ağaçtan yapılmış olan kutunun içerisindeki oluklara yerleştirilmiştir. Kutunun hem üst ve hem de alt yüzeyi ise metal levhalar ile kaplanmıştır. Kullanılan ağaç ve metal aksam da model ve markaya göre değişiklik göstermektedir.

mızıka nasıl çalınır

Mızıka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Metal görünümlü olan bu enstrümanı çalmak için, çalacak kişi dudaklarını mızıkanın önündeki deliklere denk getirerek buralara hava üflemekte ya da bu kanallardaki havayı içine çekmektedir. Bu şekilde yaratılan hava akımı, metal levhacıkları ittirerek titreşmelerini sağlamakta ve böylece çalgıdan farklı tonlarda çeşitli sesler çıkmaktadır. Mızıkadan çıkan sesler, çalgının türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Temel olarak mızıkalar kromatik ve diyatonik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Diyatonik mızıkalar yalnızca majör notaları çalabilmekteyken, kromatikler tüm notaları çalabilmektedir. Kromatik mızıkalarda ara sesleri çıkarmak mümkün olmaktadır. Diyatonik mızıkalarda ise çoğunlukla 10 tane delik bulunmakta ve 3 oktav değerinde ses elde edilmektedir. Mızıkanın türü, nota bilgisi, hava üfleme teknikleri ve hatta el ile çalgıyı kavrama şekli dahi mızıkanın çalımı için son derece önemli olmaktadır. Mızıka nasıl bulundu sorusunun yanıtı ve ilgili temel bilgiler özetle bu şekildedir.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir