Merkez Bankası Faizi Yine Pas Geçti: Yüzde 14’te Bıraktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı kararını açıkladı. Geçen yılın Aralık ayından bu yana faiz değişikliği yapmayan banka, bu toplantıda da piyasaları şaşırtmadı.

Şahap Kavcıoğlu Başkanlığında gerçekleşen toplantıda, kurul politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Yılın beşinci toplantısında da jeopolitik risklerin küresel ve bölgesel iktisadi faaliyetler üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tuttuğu ve belirsizliklere yol açtığı ifade edildi.

Küresel gıda güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizliklerin, emtia fiyatlarındaki yüksek seyrin gıda ve enerji olmak üzere birçok sektörde arz sıkıntısı yarattığı, bunun da üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açtığı ifade edildi.

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği söylenen açıklamada, “Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adımlarında ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını halen sürdürmektedir.” ifadesine yer verildi.

Kurul Güçlendirdiği Makroihtiyati Tedbirlere Devam Edecek

Uzun vadeli Türk lirası yatırım kredileri de dâhil olmak üzere kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşmasının finansal istikrar açısından önemli olduğu değerlendirilirken, kurulun güçlendirdiği makroihtiyati politika setini ilave tedbirlerle kararlılıkla uygulamaya devam edeceği aktarıldı.

Sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan ve güçlendirilerek sürdürülmekte olan adımların yanında küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağının öngörüldüğü söylendi.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda politika faizinin sabit tutulmasına karar verilirken, enflasyonda yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar bankanın elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceği belirtildi.

Kaynak: https://paratic.com/merkez-bankasi-faizi-yine-pas-gecti-yuzde-14te-birakti/

Merkez Bankası yine pas geçti: Enflasyonun düşmesi için ‘dünya barışı’ istedi

Merkez Bankası (MB) politika faizini beklentilere paralel yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Faizleri sabit bırakma kararı, bölgesel riskler, artan enerji maliyetleri, dövizdeki yükseliş ve nisanda 20 yılın yeni zirvesi olan yüzde 70’e dayanan enflasyona rağmen geldi.

26 Mayıs 2022 Tarihli PPK Kararı: 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı sabit tutuldu. pic.twitter.com/PeNWZCt1bF

Para Politikası Kurul’u toplantısında savaşın sona ermesi ve baz etkisiyle ‘dezenflasyonist’ bir süreç öngörüldü: ”Sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan ve güçlendirilerek sürdürülmekte olan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir.”

Karar metninin bir kısmı şöyle: ”Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları devreye alınacaktır.”

MB, kur krizini tetikleyen eylül ile aralık ayları arasındaki 500 baz puanlık faiz indiriminin ardından ocak itibariyle bu sürece son vermişti.

Türk Lirası, Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminde sık sık değişikliğe gidilmesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz isteği ve yeni ekonomik plana yönelik endişeler sebebiyle geçen yıl yüzde 45’ten fazla değer kaybetmişti.

Erdoğan’ın ‘nas’ı beş aydır unutuldu

Merkez Bankası (MB) politika faizini beklentilere paralel yüzde 14 … Devamı...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ellerindeki çiçekleri çeşitlendirmek ve … Devamı...

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD) ve Türkiye … Devamı...

Netflix'in yeni yerli yapımı Zeytin Ağacı'ndan ilk fragman … Devamı...

DAĞHAN IRAK [email protected] @daghanirak Sevgili okuyucu, … Devamı...

Dünya Su Sporları Şampiyonası'nda performansını sergilerken havuzda bayılan … Devamı...

Mersin'de bir esnaf ekonomik krize isyan etti, işyerine pankart asmak … Devamı...

Van Gölü'nde 'su altı peribacaları' olarak bilinen ve uzunlukları 23 … Devamı...

Kripto paraların 2022'deki düşüşlerine karşın, piyasadan bağımsız bir … Devamı...

Bir grup biyolog, ABD'nin Florida eyaletinde şimdiye kadar rastlanan en … Devamı...

Kaynak: https://www.diken.com.tr/besinci-pas-merkez-bankasi-politika-faizini-sabit-tuttu/

DP'li Enginyurt: "Faiz altıncı defa pas geçilerek ekonomiye en büyük darbe indirilmiştir"

Enginyurt, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankasının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14'te sabit tuttuğunu anımsattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, faizleri düşürmeye devam edeceklerini açıkladığında doların 16 lira, bugün ise 17,30 lira seviyesinde olduğunu ifade eden Enginyurt, "Merkez Bankası faizleri pas geçti. Yani yine nas pas geçildi." dedi.

Yaşananların sorumlusunun Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu ileri süren Enginyurt, "Faiz altıncı defa pas geçilerek Türk ekonomisine en büyük darbe indirilmiştir. 10 gün önce 'faizi düşüreceğiz' diyerek piyasaları allak bullak eden, doları bilerek artıran Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan suç işlemiştir, manipülasyon yapmıştır. Bunun izahını millete yapmak durumundadır, yapmadığı takdirde millet ilk seçimde hesabını soracaktır." diye konuştu.

Kaynak: https://www.haberler.com/politika/dp-li-enginyurt-faiz-altinci-defa-pas-gecilerek-15034470-haberi/