Mancınık Nasıl Bulundu ? Nasıl Yapılır?

Tarihde Mancınık

Bilinen ilk ağır kuşatma silahlarından adı trebuchet olan bir mancınık türü, ilkdefa M.S. 5. yüzyılda Çin’de kullanılmaya başlanmışdır. Uzak mesafelere taş ve benzeri ağır parçaları fırlatmakla birlikte bir şehrin duvarlarının üzerinden hayvan cesetleri ya da savaşta hayatını kaybeden insanların bedenlerini atmak için de kullanılırdı. İngilizce’de Trebuchet adı verilen bu mancınık türü, Orta Çağ’da kullanılan diğer benzeri fırlatma rampalarından daha verimli bir kitle imha silahı olarak kayıtlara geçmiştir.

Mancınık diğer bir adı ile karapult olarak da karşımıza çıkıyor. Savaşlarda kullanılan bu sistemin tarihte pek çok türüne yer verilmiştir. Başta Orta Çağ’da yaygın olarak kullanıldığını belirtmek gerekiyor. Fırlatmalar sayesinde bu sistem üzerinden duvarların yıkılması ya da kuşatmaların yapılması söz konusudur. Sistemin öncelikli olarak Yunanlılar tarafından kullanıldığı ön görülüyor. Ancak bu konuda kesin bir bilginin olmadığını da söylemek gerekiyor. Pek çok çeşidine de yer verildiğini göreceksiniz. Özellikle de fırlatılacak olan nesneye bağlı olarak türleri sunuluyor. Kaşık şeklinde olanları başlarda bir hayli yaygındır. İp üzerinden de desteklenen sistemler bulunuyor. Bunun yanı sıra diğer türlerine de bakmak gerekiyor.

Örneğin manga kısmına taşların koyulması mümkün. Bunun yanı sıra daha etkili olması amacıyla kalın demirler dahi koyuluyor. Kurşunların da katı ve kalın olarak bu savaş aletinden gönderildiğini öğreniyoruz. Yanan otlar sayesinde de belirgi bölgelerde kuşatmaların yapılması söz konusudur. Sıcak zift dahi bu sistemler üzerinden fırlatılıyordu. Son olarak lavların da gönderildiği biliniyor. Savaş sırasında etkili olacak tüm malzemelerin bu sistemden gönderilmesi için farklı türlere yer veriliyor. Özellikle de ağırlığa bağlı olarak da türlerin değişmesi gerekiyordu. Bunun yanı sıra yakıcı maddelerden dolayı da sistemler farklı yapılardan meydana geliyordu. Tüm bunların göz önünde bulundurulması halinde savaş malzemelerinin üretildiğini görüyoruz.

mancınığı kim buldu

Mancınık Nasıl Yapılıyor?

Bu konuda geçmişten bilgiler sunmak gerekiyor. Sistem adına önceleri boynuzlara yer verildiğini bilmelisiniz. Ancak boynuzların yeteri kadar dayanıklı olmadığı da kısa sürede anlaşılmıştır. Bu yüzden daha dayanıklı olan ağaz kollarına yer verildi. Bir de yay teli üzerinden sistemin sabitlenmesi söz konusudur. Çarklar yardımıyla da hareketlerin daha kolay olması sağlanıyordu. Zamanla bu sistem adına gelişmelerin olduğunu da söylemek gerekiyor. Özellikle de fırlatılan ürünler adına farklı fikirlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Örneğin Grek ateşinin Osmanlılara Bizans tarafından atıldığı biliniyor. Mancınık ile gönderilen bu ateşin ciddi zararlar doğurduğu çoğu tarih kitabında da yazar. Ateşe ya da mermi gibi yapılara uygun olarak savaş aletlerinin üretildiği de biliniyor.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir