legoyu kim buldu

Lego Hangi Ülkeye Ait ve Nasıl Buldu?

1932’de Danimarkalı marangoz Ole Kirk Christiansen çocuklar için ahşap oyuncaklar yaparak geçimini sağlıyordu. Avrupa hala ekonomik olarak sıkıntılı günler geçiriyordu ve bir marangoz olarak çalışmak zor olmasına rağmen Christiansen’in oyuncakları son derece popüler hale geldi. Christiansen 1934 yılında kendi şirketini kurma kararı aldı ve adınıda “iyi oynamak” anlamı taşıyan Danimarka deyimi ile leg godt‘un kısaltması olan LEGO olarak tanıttı..

Lego özellikle çocukların oyun olarak en sevdiği ürünlerden biridir. 1949 yılından beri hayatınızda olan bu oyun ürünleri Danimarka merkezli olarak üretildi. The LEGO Group sayesinde kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya hakim olan bir oyuncak haline geldi. Bir tarafı düz diğer tarafında ise çıkıntılar olan bu parçacıklar birbirlerine geçerek sizlere pek çok şekil oluşturma imkanı sunuyor. Birbirine geçirildiklerinde tamamen kenetleniyor ve bir mukavemet kazanıyor. İlk Legolara baktığınız zaman karşınıza tahtadan oyuncaklar çıksa da günümüzde plastikten yapılan pek çok modelini görebiliyorsunuz.

1960’tan sonra plastik olarak yapılmaya başlanan Legolar ilk olarak Avrupa üzerinde satışa sunuluyordu. Daha sonrasında ise Amerika’ya da gönderilmeye başlandı. Burada ekstra bir şirket açılması beklenirken firma üretimi Samsonite’ye teslim etti. Lego denilince akla genel olarak bu ürünler geliyor:

  • Çarklar,
  • Çubuklar,
  • Tekerlekler,
  • Küçük adamlar,
  • Elektrikli aksamlar.
  • LEGO’larla Neler Yapılabilir?

lego hangi ülkeye ait

Lego Kimler Tarafından Kullanılır

Legolar ile oynayan bir çocuğun ya da yetişkinin hayal gücü ne kadar genişse yapılacak ve ortaya çıkacak olan şey bir o kadar fazla olacaktır. Lego’yu bu kadar özel yapan şey de tam olarak budur. 7 ile 16 yaş gurubunda olan çocukların ilgisini çeken bu oyunca pek çok yaş gurubunu da kendine bağımlı hale getirmeyi başarmış durumdadır.

Fakat günümüz teknolojisinde bilgisayar ve tabletlerin büyük bir yer kaplıyor olması bu oyuncağın pabucunu biraz dama atmış gibi görünüyor. Bu nedenle de firma çeşitlilik sağlamak, her yaş gurubuna hitap edebilmek amacı ile türlerini geliştirdi. Baby, Duplo, City, System, Bionicle gibi pek çok farklı türü ortaya çıktı.

Sadece farklı yaş guruplarına değil aynı zamanda temaları ile herkese hitap edebiliyor. Özellikle de içerisindeki seçeneklere baktığınız zaman Harry Potter, Star Wars gibi ünlü temalardan da yardım alıyor. Aynı zamanda Batman, Örümcek adam serisi de bulunuyor. İsterseniz bilgisayar üzerinden de oyun oynayabiliyorsunuz. Lego Digital Designer sayesinde istediğiniz oyunlara ulaşabiliyorsunuz. Bu oyunu oynamak çocukların zeka gelişimine büyük bir etki sağlıyor. Bunun yanında bir de hayal güçlerini güçlendirdiğini de söylemek gerekiyor.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir