Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük Salon Dekorasyonu

Küçük salon dekorasyonu, Yaşadığımız dönem bizi şehir yaşantısında tek başımıza ya da çekirdek aile olarak yaşamaya sürüklüyor. Evlerimizi de bu durumla bağlantılı olarak küçük ama kullanışlı olacak şekilde tercih ediyoruz. Dekorasyonda büyük alanlarda çalışmak oldukça kolaydır. Küçük alanlarda çalışmak içinse dekoratif fikirlere ihtiyaç duyulur. Salon evin kalbidir. Hem ailenin ortak yaşam alanı hem de eve gelen misafirlerin ağırlandığı bölümdür. Küçük salon dekorasyonu yapılırken salonun evin toplanma olanı olduğu unutulmadan hareket edilmelidir.

Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri

Dekoratif fikirlerdeki amaç salonu olabilecek en kullanışlı hale getirmektir. Salonu kullanışlı bir hale getirmek için mobilya, aydınlatma ve depolama alanları tercihlerini doğru yapmanız gerekmektedir. Ayrıca dekoratif fikirler ile salonunuzu olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz.

Salonu Olduğundan Daha Geniş Göstermek İçin Neler Yapılabilir?

Salonunuzu küçük salon dekorasyonu hileleriyle olduğundan daha geniş göstermeniz mümkündür.

Uygun Zemin Kullanmak

Salonunuz için seçeceğiniz zemin, odanın bağlantılı olduğu diğer bölümlerle devamlılık sağlayacak biçimde olmalıdır. Bu devamlılık görsel olarak alanın daha büyük algılanmasına neden olur. Devamlılığı sağlamak için salon ve bağlantılı olduğu bölümlerin zemin kaplaması aynı olmalıdır. Zemin kaplama için parke veya halı tercih edilebilir. Zeminle bağlantılı olan bir diğer durumda mobilyaların yüksek ayaklı seçilmesi gerektiğidir. Mobilyalar yüksek ayaklarla zeminden ayrılırsa zemindeki süreklilik algısı devam edeceğinden iç açıcı bir ortam oluşur.

Tavanı Olduğundan Yüksek Göstermek

Odanızda yüksek tavan algısı yaratmakta küçük salon dekorasyonu illüzyonlarından biridir. Odanın duvarlarında kullanılacak boya ya da duvar kâğıdı ile derinlik hissi verilebilir. Ayrıca duvarda kullanılacak zeminden tavana kadar olan raflar, duvarda kullanılan görseller, boyu zemine kadar olan perdeler ve tüller odayı olduğundan daha yüksek göstermenizi sağlar.

Sirkülasyonu Düzenlemek

Oda içerisinde eşyalara takılmadan özgürce hareket edebilmek aslında alanın büyüklüğüyle doğru orantılı olduğu kabul edilir. Ancak küçük olanlarda da dekoratif düzenlemelerle bunu sağlamak mümkündür. Mobilyaları oda içinde konumlandırırken alan içerisinde kolay hareket edebilecek şekilde alan bırakmaya özen gösterilmelidir.

küçük odalar için dekorasyon

Salonunuzda Odak Noktası Belirlemek

İnsanlar salonunuza giriş yapığı anda salonunuzun büyüklüğüne değil küçük salon dekorasyonu için odak noktası olarak tercih edeceğiniz eşyaya dikkat ederler. Odak noktası olarak belirlediğiniz eşya salonunuzun tarzına göre antika bir obje, modern bir tablo ya da salonda kullandığınız renklere zıt renkte olan bir eşya olabilir.

Işığı Yansıtmak İçin Aynaları Kullanmak

Asırlardır kullanılan dekoratif hilelerden biridir. Duvarda kullanacağınız orta, büyük ebatlardaki tek bir ayna veya çok sayıda küçük boyutlarda aynalar duvara baktığınızda derinlik algısı oluşturur ve odayı olduğundan daha büyük olarak görmenize neden olur. Aynaları konumlandırırken odanın beğendiğiniz alanlarını yansıtacak şekilde konumlandırmaya özen gösterin.

Aydınlatmaları Doğru Bir Şekilde Kullanmak

Eğer küçük bir salona sahipseniz aydınlatma sizler için çok önemlidir. Salonda kullanılacak aydınlatmalar sade ve şık olmalıdır. Şatafatlı sarkık avizeler yerine küçük apliklerin tercih edilmesi daha doğrudur.

Küçük Salon Dekorasyonuna Uygun Mobilyalar

Dekorasyonda kullanılacak mobilyaları seçerken büyük hantal mobilyalar yerine kullanım seçenekleri geniş küçük mobilyalar tercih etmelisiniz. Küçük salon dekorasyonu için daha çok L koltuk tercih edilmekledir ama siz kendinizi bununla sınırlandırmayın. Günümüzde minimalist tarza uygun pek çok salon takımı tasarımları bulmak mümkün. Mobilyaları tercih ederken küçük desenli, ışıltılı renklere sahip mobilyalar kullanmanız daha doğru olacaktır. Salonda kullanılacak oturma grubuna karar verdikten sonra televizyon ünitesi, sehpa gibi birkaç mobilyaya daha ihtiyaç duyarız. Günümüzde televizyonlar oldukça ince ve duvara monte edilebilir şekilde tasarlanmaktadır. Bu nedenle televizyon ünitesinin dar raflardan oluşan bir modelini kullanabilirsiniz. Bu ünitelere entegre edilebilen katlanılabilir sehpalar ile alandan daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

bayat ekmek tatlı tarifi

Bayat Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Yenmeyen ve bayatlayan ekmeklerimizi ne yapacağımız hep aklımızda kalan bir soru işaretidir. Atmaya kıyamadığımız bayat ekmekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir