Küçük Odalar İçin Dekorasyon Fikirleri

Ev dekorasyonlarında geniş odalarla çalışmak kolaydır ancak küçük oda dekorasyonu için yaratıcı fikirlere ihtiyaç duyulur. Öncelikle küçük odanın kullanım amacı belirlenmelidir. Oda yatak odası, çalışma odası, misafir yatak odası, kiler, salon ya da çocuk odası olarak değerlendirilebilir. Bu seçimi tamamen ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

Küçük Odalar İçin Dekorasyon Fikirleri

Odanın duvar, zemin ve kapı renkleri için açık tonlar tercih edilmelidir. Açık tonlar kullanmak odayı olduğundan ferah ve geniş gösterir. Odada kullanılacak perde seçimini stor perdeden yana kullanmalısınız. Çünkü stor perdeler diğer perde türlerine göre oda içinde çok daha az yer kaplar. Halı kullanmak istiyorsanız kullandığınız halı mutlaka beyaza yakın açık tonlarda olmalıdır. Odada kullanılacak aksesuarlarda canlı tonları tercih etmeniz odaya hareketlilik katacaktır.

Küçük Odalara Özel Mobilya Tasarımları

Küçük oda dekorasyonu için mobilya seçerken minimalist tarza uygun seçimler yapmak gerekir. Minimalist tarz fuzuli detaylardan arınık, şatafattan uzak, işlevsel ve sadeliği yansıtmaktadır. Odada kullanılacak eşyalar mümkün olduğunca küçük olmalıdır. Mobilyaların yuvarlak hatlara sahip olması hem odayı ferah gösterir hem de odanın içindeki hareketi kolaylaştırır.

Yatak odalarında açık gardıropla odanızın zemin alanından artırım yaparak daha geniş kullanım alanı kazanabilirsiniz. Bu tip gardıroplar modüler özellikte olduğu için oda içinde dilediğiniz gibi konumlandırabilirsiniz. Küçük yatak odaları için makyaj masalarını kendiniz tasarlayabilir aynı zamanda duvara monte edilebilen hazır katlanabilir tasarımları da tercih edebilirsiniz. Çalışma alanları içinde bu yöntem geçerliliğini korumaktadır. Yatak baş ucuna küçük boyutlara sahip zigon veya keson sehpa kullanımı oldukça uygundur. Ayrıca yatak tercihinde açık görüşlü olmakta fayda var sadece çocuk odaları için düşünülen ama kullanım amacı bununla sınırlı olmayan daybedleri düşünmenizi tavsiye ederiz. Daybed hem koltuk hem de yatak işlevi görerek odanızın kullanım olanaklarını genişletir.

küçük odalar nasıl dekore edilir

Küçük Oda Depolama Alanları

Depolama alanı olarak rafların kullanımı küçük oda dekorasyonu için oldukça uygundur. Raflar kullanılmayan duvarları birer depolama alanına dönüştürür. Evinizde var olan bir merdivende odanız için dekoratif bir ürüne haline gelebilir. Merdivenin basamaklarını raf ya da askılık olarak kullanabilirsiniz. Merdiven kullanırken duvarlarınızda herhangi bir çivi izinin de oluşmaması bu dekoratif ürünü avantajlı hale getirir.

Yatakların ön kısmı genellikle ölü alan olarak nitelendirilen kullanılmayan bölümdür. Bu alan yatak odası pufu, küçük kutular ya da mini bir bank yardımıyla mevsim dışı kıyafetler, ayakkabılar, kitaplar veya battaniyeler için depolama alanı olarak kullanılabilir. Yatak odalarında komindin kullanımı oldukça yaygın olsa da küçük odalar için komodin yerine baş ucu rafları daha uygun bir tercih olacaktır.

Küçük Odalar İçin Aydınlatma Fikirleri

Küçük oda dekorasyonları ile ferah bir ortam yaratmak için odanın ışık alması oldukça önemlidir. Bu nedenle odadaki pencerelerin önünü kapatmaktan kaçınılmalıdır. Odada doğal ışığın sağlanamadığı durumlarda aydınlatma için abajur yerine aplikler asılmalıdır. Abajur kullanmak hali hazırda yoğun görünümde olan odayı aydınlatırken daha da sıkışık görünmesine sebep olur. Apliklerde abajurla aynı aydınlatma etkisine sahiptir ancak yer konusunda size daha geniş bir kullanım alanı bırakır. Aplik kullanmayı istemezseniz bunların yerine benzer işlevlere sahip sade görünümlü sarkıt avizeler de kullanabilirsiniz.

Küçük Odalarda Aksesuar Kullanımı

Aksesuarlar tasarımların olmazsa olmazlarıdır. Küçük oda dekorasyonları içinde pek çok aksesuar bulmak mümkün. Kullanılacak aksesuarlardan en avantajlısı aynalardır. Aynalar düzgün bir yerleşim düzeni sağlanırsa odayı olduğundan çok daha büyük gösterebilir. Küçük oda tasarımlarında kullanılacak diğer aksesuarlarda duvara monte edilebilir şekilde seçilmelidir. Eğer odaya tablo asılacaksa soft renklerde olmasına özen gösterilmelidir.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

bayat ekmek tatlı tarifi

Bayat Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Yenmeyen ve bayatlayan ekmeklerimizi ne yapacağımız hep aklımızda kalan bir soru işaretidir. Atmaya kıyamadığımız bayat ekmekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir