keki kalıptan çıkarma

Kek Kalıptan Nasıl Kolay Çıkarılır?

Kek dünyada olduğu kadar ülkemizde de vazgeçilmez lezzetlerden bir tanesi olarak akıllara gelmektedir. Evde durup dururken kendimize kek yapmanın yanı sıra misafirlerimiz içinde yapılabilen en kolay atıştırmalıklardan bir tanesidir kek. Kek her ne kadar kolay şekilde yapılıyor olsa da kek kalıbı dediğimiz keke şekil veren kaplar içerisinde güzel ve şık görüntülü kek yapmakta oldukça önemlidir. Tüm kadınların kalıp konusunda bir korkusu olduğunu da söylemeden geçemeyeceğiz. Kadınların korkulu rüyası olan keki kalıptan nasıl kolaylıkla çıkarabiliriz ilk yazımızda bunu ipucu olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Keki kalıptan çıkarmak için bir çok taktik bulunmaktadır sizlerde aşağıdaki taktiklerden size en kolay geleni uygulayabilir ve sorunsuz bir şekilde keklerinizi çıkarabilirsiniz.

Hiç kuşkusuz bu problem, kekin var olan şeklini muhafaza ederek kalıbından çıkarılmasıdır. Dağılmasından tutun da parçalanmasına, şeklinin bozulmasına yol açan bu problemin çözümü ise birtakım önlemler alındığı takdirde ortadan kalkmaktadır. Siz de kek kalıptan nasıl kolay çıkarılır diyorsanız, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Keki Kalıptan Kolay Çıkarma Yöntemleri

Yağlama:

Hazırlanan kekin istenilen biçimde kalıbından sıyırılmasını sağlamak adına yapılması gereken işlemlerden ilki, kek kalıbının içerisinin az bir miktar yağ ile yağlanması ve ardından malzemenin kalıba dökülerek pişirilmesidir. Bu sayede kek, kalıptan kolayca ayrılacaktır.

keki kalıptan çıkarma

Soğutma:

Hazırlanan kekin sabır gösterilmeden derhal kabından çıkarılmaya çalışılması, kekin parçalanmasına sebep olacak bir etmendir. Bu nedenle pişen kekin soğumaya bırakılması, kalıptan kolayca çıkmasını sağlayacaktır.

Unlama:

Az bir miktar margarin ile kek kalıbını yağladıktan sonra içerisine un dökmek, kekin kalıbından rahatça sıyrılmasını sağlayacaktır

Yağlı Kâğıt:

Kek malzemesini dökmeden önce kalıbın içerisine yağlı kâğıt yerleştirmek, kekin kalıba yapışmasını engelleyecektir.

Kalıp Kalitesi:

Pişirilen kekin kalıbından kolayca çıkmama nedenlerinden birisi de kek kalıbının kalitesinden kaynaklanmaktadır. Kaliteli malzemeden oluşmayan, özellikle plastik kek kalıpları, bu tarz vakaların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir