Karantina Sürecinde Yapılan 4 Hata

Koronavirüs salgınıyla bağışıklık sistemimize daha çok önemseye başladık artık bağışıklığımızı eski yaşamımıza göre daha iyi tutmaya çalışıyoruz. Ancak karantina sürecinde evdeyken yaptığımız bazı hatalar bağışıklığı düşürebilmektedir. İşte bu karantina hatalarını azaltmalı ve kendimizi korumalıyız. Bütün günümüz evde geçtiğinden dolayı sürekli atıştırmalık tüketiyoruz. Aldığımız atıştırmalıklar ya yüksek yağ içeriyor veya yüksek şeker içeriyor. Bu besinlerden dolayı kan şekeri düzeyi bozuluyor ve bağışıklık sistemi kötü etkileniyor.

Hazır Gıda Tüketmeyin

Atıştırmalıkların dışında en temel öğünlerimizde hazır yemeğe dönüştü. Evde daha sağlıklı yemekler yapmak yerine devamlı eve sipariş ile yemek alıyoruz. Eskiden arada sırada eve sipariş veriyorduk ancak pandemi ile beraber eve sipariş uygulamaları arttı ve devamlı kampanya yaptıklarından dolayı ister istemez elimiz gidebiliyor. Sürekli kullanmış olduğumuz hazır yemekler kısa vade de vücuda zararlı olmasa da uzun vade de zararlıdır.

Şekerli Atıştırmalıkları Unutun!

Gün boyu fark etmeden şekerli, tuzlu pek çok atıştırmalık tüketiyoruz. Bunların kendisi küçük ama şekeri, kalorisi çok yüksektir. Hem sağlıksız yaşama yönlendiriyor hem de istenmeyen kiloya sebep oluyor. Üstelik bu ürünler yağ tüketiminin artmasına ve bağışıklığın gücünün azalmasına sebep olmaktadır.
şekerli atıştımalıklar
Bu fazla kiloları verebilmek hem de daha sağlıklı yaşayabilmek için şekerli atıştırmalıklar yerine meyve sebzelere yönelin. Evdeyken yanı başınızda her zaman meyve sebze tabağı tutun. Cips tabaklarını kaldırın onlar yerine çiğ kuruyemiş koyun. Haftaya başlarım diye düşünmeyin hemen yarın meyve sebze alarak sağlıklı yaşamaya başlayabilirsiniz.

Sağlıksız Diyetlerden Kaçının

Karantina süreci nedeniyle alınan fazla kiloları vermek için herkes düşük kalorili sağlıksız diyetlere başvurdu. Ancak bunlar eksik besin değerleri sebebiyle bağışıklık sisteminizi bastırmasına ve iyi çalışamamasına sebep olur. Bunun önüne geçebilmek için kilo verme hedeflerinizi zamana yayın, kontrollü ve sağlıklı diyetler tercih edin.

karantinada yapılan hata

Gereksiz Vitamin Kullanmayın

Bağışıklığımızı güçlendirmek için vitamin kullanmak en iyi yollardan birisidir. Ancak vitaminler rastgele bir içecek, yiyecek gibi kullanılmamalıdır. Bazı vitaminler toksik etkiye, böbrek taşına sebep olabilir. Genelde yağda eriyen vitaminler depolandıklarından böyle bir etkiye sebep olabilirler. Ancak suda eriyen bir vitaminse depolanmayıp dışarı atılacağından fazlalığı büyük bir etki yaratmaz. Vitaminleri kullanırken dikkat edeceğiniz diğer bir husus ise ilaçlarla etkileşimidir. Sürekli aldığınız bir ilaç var ise alacağınız vitamin onun etkileşimini azaltabilir. Eğer devamlı kullanmış olduğunuz bir ilaç var ise hekim önerisi ile vitamin almanızı tavsiye ederiz.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir