jeotermal enerji

Jeotermal Enerji Nasıl Bulundu Ne İşe Yarar ?

Yenilenebilir ve tekrardan kullanılabilir olan enerjilerin her zaman çevre için önemli etkileri bulunuyor. Bunlardan biri de jeotermal enerji olarak karşınıza çıkıyor. Yer kabuğunun belirli yerlerinde yani derinliklerinde belirli bir ısı birikiyor. Bu ısı kimyasal bir sıcak su sunuyor. Aynı zamanda gaz ve buhar da yine karşınıza çıkıyor. Bu kaynaklardan sağlanan enerli hem doğrudan yollarla hem de dolaylı yollarla pek çok alanda enerji kapsamında kullanılabiliyor. Tükenmiyor ve sürekli olarak sürdürülebiliyor. Üstelik ucuz, güvenilir ve çevre dostu olarak da karşınıza çıkmış oluyor. Bu kaynaklar söz konusu olduğunda:

  • Mineralli su üretimi,
  • Merkezi ısıtma sistemleri,
  • Merkezi soğutma sistemleri
  • Sera ısıtma sistemleri,
  • Termal turizmde kaplıca kullanımı,
  • Gübre, lityum, ağır su madde ve minerallerinin üretimi,
  • Proses ısısının temini,
  • 30 derece sıcaklıkta kültür balıkçılığı,
  • Elektrik enerjisi üretmesi gibi seçenekleri karşınıza çıkarıyor.

jeotermal enerji nasıl bulundu

Jeotermal Enerji Özellikleri

Yenilenebilir olması en önemli özelliğidir. Bir kere tükenmez bir enerji sunacaktır. Üstelik Türkiye üzerinde çok verimli topraklar söz konusu oluyor. Temiz bir enerji kullanmak her zaman önemli bir durumdur. Çevre dostu olması, yanma ve yakılma sistemlerinin bulunmaması kaliteli olmasını sağlıyor. Bunun yanında tarımda, endüstride ve konutlarda da kullanılıyor. Bu aşamada meteorolojik durumları da hiçbir şekilde etkilemiyor ve bu da sorun yaşatmıyor. Fosil enerji direkt olarak kullanıma hazır olan enerji kaynaklarından biridir. Hem çok ucuz hem de kolay kullanım sunuyor. Bu enerji türü savaş gibi sıkıntıların çıkmasını da neden olmuyor çünkü karasal bir durumdur ve her yerde vardır.

Öncelikle yağmur ya da kar, deniz ya da göl, magma gibi sular yer altında toplanıyor. Buradaki çatlaklı kayaçların arasına sıkışıyor. Buradan da yer altı suları beslenmiş oluyor. bu sistem bozulmadığı sürece de her zaman bu enerji rahat bir şekilde kullanılabiliyor. Jeotermal enerji söz konusu olduğunda işlevi bittiği zaman tekrardan yer altına gönderilebiliyor ve bu tekrardan kendini orada rezerve edebiliyor. Bu da bu sistemin en mantıklı tarafıdır.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir