internet hızlandırmak

İnternetinizi Hızlandırma Yöntemleri

Bundan 10 – 15 sene önce internet kullanan biri gördüğümüz zamanda hayranlıkla bakıyorduk. E-kolay, Superonline gibi sağlayıcıların paketlerini alır , telefon kablomuzu 56k fax modemimize takardık ve 2 – 3 dakika o meşhur ses ile birlikte internete bağlanmayı beklerdik. Bağlantıyı sağladıktan sonra doyasıya gezerdik internette , tabi bütçemizin el verdiği kadar :) Sonra telefon çalardı ve bağlantımız kesilirdi… O zamanlar internet hızı arttırma ne bilmezdik. Sayfaların yüklenmesini dakikalarca beklerdik , bu bize hiç de koymazdı. Neyse , fazla maziyi de uzatmaya gerek yok.

Fakat bu durum artık böyle değil. Teknoloji geliştikçe , arzuladığımız hız da artıyor. Artık bırakın dakikaları , saniyeler bile bize fazla geliyor. Kısaca, şu anki internet hızınızdan memnun değilseniz , aşağıda yazan internetinizi hızlandırma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

 • İlk olarak Internet Explorer kullanıyorsanız , tarayıcınızı değiştirmenizi öneririm. Google Chrome ya da Mozilla Firefox kullanabilirsiniz.
 • Bilgisayarınızın virüs taramasını hiç aksatmayınız. Güncel bir antivirüs programı kullanınız. Bilgisayarınıza bulaşmış virüsler , hem güvenliğinizi tehdit eder hem de internetinizi ve bilgisayarınızı yavaşlatabilir.
 • Tarayıcınızda bulunan gereksiz eklentileri kaldırın. Chrome‘da sağ üst tarafta bulunan butona tıklayarak , Araçlar daha sonra Uzantılar’dan yüklü eklentilere ulaşabilirsiniz. Buradan kullanmadıklarınızı kaldırabilirsiniz. Firefox‘da ise yine aynı yerde bulunan butona tıklayıp , Eklentiler’e ulaşabilirsiniz.
 • Gereksiz toolbarları kaldırın. Bunun için program ekle kaldıra göz atabilirsiniz.
 • Belli aralıklarla internet ön belleğini temizleyiniz. İnternet geçmişi ve ön belleğini temizleme yazısından detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Windows güncelleştirmelerini belli aralıklar yapınız.
 • Wi-fi , kablosuz olarak internete bağlanıyorsanız , iyi sinyal aldığınızdan emin olun. Modemden uzaklaştıkça , internet hızınızın da düşeceğini belirtmek isterim.
 • Belli aralıklarla modeminizi resetleyiniz. Fişi çekip , 5 dakika sonra geri takınız.
 • Bilgisayarınızın DNS ve IP adreslerini otomatik olarak almasını sağlayın. Bunu sağlamak için ise , Denetim Masası > Ağ ve Paylaşım Merkezi > Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin’e tıklayınız. Daha sonra modeminizin simgesine sağ tıklayın ve aşağıdaki resimde gösterilenleri yapın.

internet nasıl hızlandırılır

 • Bu maddeye kadar olanlar sizden kaynaklı internet hızınızın düşmesidir. Bu maddeleri harfi harfiyen uyguladıysanız ve hala internet hızınızdan memnun değilseniz , aşağıdaki yöntemi uygularsınız.
 • Kullandığınız servis sağlayıcının(TTNet,Superonline v.s.) telefon numarasını bulun ve çağrı merkezini arayın. Durumdan bahsedin.
 • İnternet hızı sorgulamak için Speedtest.net sitesini kullanabilirsiniz.(İlk olarak Begin Test’e tıklayın. Biraz bekleyin. Katran ne kadar yüksek olursa ve Ping alanında yazan ne kadar sıfıra yakınsa internetiniz o kadar hızlıdır)Buradan çıkan sonucu da çağrı merkezi görevlisine iletin ve tavsiyelerini uygulayın.
 • Son olarak sizlere fiber internet kullanmanızı öneririm. Eğer mahallenizde fiber internet varsa , siz de başvurabilirsiniz.Hemen hemen ADSL fiyatına , çok daha hızlı internetiniz olur.

İnternetinizi daha hızlı bir hale getirmek için bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Her zaman da dediğim gibi takıldığınız bir yer olursa sormaktan çekinmeyin. Hızlı internetli günler dileriz :)

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

bayat ekmek tatlı tarifi

Bayat Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Yenmeyen ve bayatlayan ekmeklerimizi ne yapacağımız hep aklımızda kalan bir soru işaretidir. Atmaya kıyamadığımız bayat ekmekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir