Hubble Uzay Teleskobu Nedir?

Hubble Uzay Teleskobu

Uzay teleskopunun ismi Edwin Hubble üzerinden verilmiştir. Kısaltılmış versiyonu ise HUT olarak karşımıza çıkıyor. Hubble Uzay Teleskopu 1990 yılında yörünge üzerinden yerini almıştır. Üstün niteliklere sahip olmasından dolayı araştırmalardan bir hayli etkili bir ürün olduğunu da söylemek gerekiyor. Araştırma aracı olarak da yörüngede yer alması söz konusudur. Çalışmalarının ise NASA dışında Avrupa Uzay Ajansı üzerinden yürütüldüğünü öğreniyoruz. İlk uzay teleskopu olmadığını da belirtmek gerekiyor. Yapım ve sunum çalışmaları sırasında oluşan aksiliklerden kaynaklı uzun süre yörünge üzerinden yer alamadığı biliniyor. Bu sorunların başında da Challenger Faciası geliyor.

Araştırma aracının başta atmosferin dışında konumlandığını söylemeliyiz. Astrofizik konusunda çoğu çalışmanın da bu araç üzerinden sonuçlanması söz konusudur. Bu anlamda astronomların avantajlı hale gelmesi sağlanıyor. Detayların görüntülerin dahi bu araç sayesinde alınması bir hayli önemliydi. Üstelik fotoğraflarda ışık seçeneklerinin de ileri düzeyde olduğu biliniyor. Evren adına genişleme oranlarının da bu araç üzerinden hesaplandığı dile getiriliyor. Bunun gibi pek çok avantaja sahip olması da astrofizik alanında araştırmaların daha kısa sürede sonuçlanmasına zemin hazırlıyor. Bakımları adına da bir takım uçuş planlamaları yer alıyor. Örneğin görüntü vermesi adına 1993 yılında bakımının yapıldığını görüyoruz.

uzay teleskopu

HUT’tan Sonra JWUT

HUT düzenli olarak bakımları çerçevesinde araştırmalarda kullanıldı. Ancak devamında da yeni projeler kapsamında uzay teleskoplarının üretildiğini göreceksiniz. Bu anlamda James Webb Uzay Teleskopu’nun yaratılmış olduğu biliniyor. Üstün özelliklerinden dolayı HUT’tan sonra tüm görevin JWUT üzerinde kalması planlanıyor. Bu anlamda kızılötesi olan gözlemlerin dahi yapılacağı açıklanmıştır. Spektrum görünümleri açısından da JWUT aracının geliştirilmiş olduğunu söylemeliyiz. Aynı zamanda ultraviyole ölçeği üzerinden de gözlemlerin yapılacağı biliniyor. Bu denli yetenekli olmasından dolayı astronomların üzerinden bir hayli durduğu açıktır. Hubble Uzak Teleskopu arkasından JWUT ile de gözlemlerin ve araştırmaların devam edeceği görülüyor. Özellikle de görünüm özelliklerinin bir hayli gelişmiş olmasından dolayı JWUT etkili olacaktır. 2014 yılı itibariyle de James Webb Uzak Teleskopu adına çalışmaların sona ereceği ve uzaya gönderileceği duyurulmuştu.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir