google analytics nedir

Google Analytics Nedir? Analytics Kurulumu

İnternet sitesi sahiplerinin neredeyse tamamı google araçlarından faydalanmaktadır. Site sahipleri için en önemli unsurlardan bir tanesi de sitesine giren kişi sayısı olduğu için bu konuda en güvenilir kaynak olan yine google ait olan analytics sıkça kullanılmaktadır.

Google Analytics Nedir?

İnternet aleminde web site işine girdiyseniz neredeyse her yerde google analytics sözcüğünü duyacaksınızdır. Peki bu google analytics nedir ne işe yarar? Google analytics genel anlamı ile sitemize gelen kullanıcıları ölçen ve bu trafikleri belirli zamanlarla kıyaslama yapmamızı sağlayan araç olarak tanımlayabiliriz. Sitemize giren kullanıcıların çoğunluğu google aramaları ile geldiğini düşünürsek bu alanda ki en kullanışlı aracın da analytics olacağını düşünmek gerekmektedir. Analytics sitemize giren kullanıcıların hareketlerini kaç sayfa gezdiğini, hangi ülke, hangi ilden kullanıcı girişi olduğu gibi bir çok bilgiyi bizlerle paylaşmaktadır.

Google Analytics Nasıl Kurulur?

Analytics kurulumu bilenler için oldukça basit olduğu halde internet sitesi kurulumlarına yeni başlayanlar için ise bu konu kişileri zorlayabilmektedir. Google analytics kurulumu sırasıyla nasıl yapılır aşağıda sizlere resimli olarak gösterelim.

– Sıfırdan kurulum olarak anlattığımız için oldukça basit olmasını istiyoruz anlatımın bu nedenle ilk olarak google amcaya girerek analytics diye aratma yapabiliriz ve ilk sırada çıkan siteye aşağıdaki gibi giriş yapıyoruz.

analytics kurulumu

– İlk defa analytics kurulumu yapacaklar için aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacak ve siz ölçüme başla linkine tıklayacaksınız.

google analytics kurulumu

– Ölçüme başlama işlemi sonrasında karşımıza gelen ekran da artık analytics kurulum işlemleri başlamaktadır. Bu ekranda sizden hesap adı oluşturmanız istenecektir ve sizde buraya sitenizin sadece adını veya kullanmak istediğiniz hesap adını yazacaksınız. Alttaki alanların tiklerini koyabilirsiniz ve aşağıdan devam eden linkine tıklayınız.

google analytics

– Bir sonraki aşmaya geçtiğimiz zaman ise karşımıza mülk bilgileri alanı çıkacaktır bu alanda yine site adı veya siteye dair başka bir isim gireceğiz ve alt kısımda Türkiye ve TRY seçeneklerini bulup devam ediyoruz. Sonrasında ise eski sürüm olarak tabir ettiğimiz alan için alt kısımda bulunan gelişmiş seçenekleri göster kısmına tıklıyoruz ve açılan alanda “Universal Analytics mülkü oluşturun” kısmında bulunan çentiği açık olarak değiştirmemiz gerekmektedir. Çentiği açık konuma getirdiğimiz zaman hemen altta bizden site adresimizi isteyecektir orada sertifikanız http:// veya https:// olarak seçerek “Yalnızca Universal Analytics mülkü oluştur” seçeneğini seçeceğiz ve ileri diyerek devam ediyoruz.

google analytics kurulumu

– Artık son seçeneğe gelmiş bulunmaktayız bu alan da ilk olarak sitemize ait sektörü seçeceğiz ve sonrasında işletme boyutu, analyticsi nasıl kullanmak istediğimiz alanları bulunmaktadır. Bunlar çok fazla önemli değildir sadece sektörü doğru girin yeterlidir.

google analytics kurulumu

– Alanları doldurduktan sonra ise şimdi oluştur seçeneğine tıklayın çıkan analytics sözleşmesini kabul edin ve açılan ekranda artık sizin de bir analytics izleme kodunuz artık vardır. Aşağıdaki şekilde kodunuzu görebilirsiniz.

google analytics kurulumu

Google Analytics Kodu Nereye Eklenir?

Analytics kurulumunu yukarıdaki adımları izleyerek kolaylıkla sağladıktan sonra asıl konu şimdi almış olduğumuz analytics kodunu sitemizde nereye ekleyeceğimizdir. Analytics kodunu alınca aynı alanda bir uyarı belirmektedir uyarı da şu ibareler yer alır “Bu, bu mülk için Global Site Etiketi (gtag.js) izleme kodudur. Bu kodu kopyalayıp izlemek istediğiniz her web sayfasınınkısmına ilk öğe olarak yapıştırın. Sayfanızda Global Site Etiketi zaten varsa aşağıdaki snippet’ten mevcut Global Site Etiketinize config satırını eklemeniz yeterlidir.” şeklinde uyarıyı göreceksinizdir. Yani sitenizin head dosyasına bu kodu eklemelisiniz. Eğer ki wordpress kullanıyorsanız kullanmış olduğunuz tema içerisinde head dosyası bulunmakta olup ayrıca seo eklentileri yardımıyla da bu kodu kolaylıkla sitenize ekleyebilirsiniz.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

bayat ekmek tatlı tarifi

Bayat Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Yenmeyen ve bayatlayan ekmeklerimizi ne yapacağımız hep aklımızda kalan bir soru işaretidir. Atmaya kıyamadığımız bayat ekmekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir