bebeğin rahme düşmesi hissedilir mi

Gebelik Belirtileri Nelerdir? Bebeğin Rahime Yerleşmesi Hissedilir Mi?

Bebeğin Rahime Yerleşmesi Hissedilir Mi?

Hamilelik; sperm ve yumurtanın birleşerek kadın rahminde döllendiği ve bu döllenme sonucu kadının vücudunda ve hormonlarında değişiklikler gözlemlendiği ortalama dokuz ay süren bir dönemdir. Hamileliğin oluştuğu ilk 8 hafta embriyotik dönem olarak adlandırılırken 9. hafta ve sonrasında fetal dönem olarak adlandırılmaktadır. Bebeğin Rahime Yerleşmesi Hissedilir mi? Konusuna aşağıdaki bilgilerle açıklık getirilebilir.

Gebelik Sürecinin Dönemleri

Hamilelik üç döneme ayrıştırılmış ve her biri üç ay sürecek dönemler halinde incelenmektedir. Trimester adı verilen bu dönemler; ilk üç aylık dönem , sonraki üç aylık (4-6 aylık) dönem ve son üç aylık ( 7-9 aylık) dönemlerdir.

İlk üç aylık dönem: Gebeliğin meydana geldiği bu dönemde gebeler hissedemese de fetus hareketleri başlar. Minimal kanamalar olabilir. Anne adaylarının %70 inde sabah rahatsızlıkları görülebilir ve bu belirtilerin çoğu genellikle 3. aydan sonra düzelebilmektedir. Düşüklerin çoğunluğu genellikle bu dönemlerde gerçekleşmektedir.

Sonraki üç aylık (4-6 aylık) dönem: Bu dönemde kilo alımı hızlanır. Sabahları hissedilen rahatsızlıklar azalır ve gebeler kendilerini daha enerjik hissederler. Fetüsün hareketleri hissedilmeye başlanır ve bebeğin cinsiyetinin belirlenebildiği bir dönemdir.

Son üç aylık (7-9 aylık) dönem: Hamilelikte en çok kilo alınan dönemdir. Fetus günde 28 gr kadar büyüme gösterir. Anne adayları Fetusun hareketlerini daha net hissetmeye başlar. Doğuma hazırlanmaya başlayan fetus baş aşağı döner. Bel ağrıları, kasılmalar, idrar kaçırma durumları yaşanabilir.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin Rahime Yerleşmesi Hissedilir mi? Sorusuna cevaben: Gebelik belirtileri ilk 4 haftadan sonra hissedilmeye başlar. Gebeliğin en önemli belirtisi adet döneminde yaşanan gecikmedir fakat her adet gecikmesi gebe kalındığı anlamına gelmemektedir. Adet gecikmesi kadının yaşadığı stres ya da diğer rahatsızlıklarından da kaynaklanabilmektedir. En yaygın görülen gebelik belirtilerini sıralayacak olursak; Regl olmama, mide bulantısı ve kusma, sık idrara çıkma, yorgunluk hali, göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet, baş dönmesi, koku hassasiyeti, iştahın artması, duygusal hassasiyet, ciltte renk değişiklikleri, vajinal akıntı, vücut ısısının yükselmesi, fetal hareketlerin hissedilmeye başlamasıdır.

Anne adayında görülen gebelik belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Belirtiler kimilerinde erken dönemlerde kimilerinde de daha geç görülebilmektedir. Gebeliğin tam saptanabilmesi için klinikte yapılacak kan ve idrar testleri embriyonun rahim duvarına yerleşmesinden on iki gün sonra sonuç vermektedir. Evde yapılacak idrar testlerinde ise kesin sonuç alınabilmesi için döllenme sürecinden en az 15 gün geçmiş olması gerekmektedir.

gebelik belirtileri nelerdir

Gebelik Belirtileri ve Yaşandığı Dönemler

Bebeğin Rahime Yerleşmesi Hissedilir mi? Diye sorulduğunda farklı şekillerde hissedilebileceği daha ayrıntılı bir şekilde açıklanabilir:

Adet gecikmesi: Gebeliğin ilk ve en belirgin işareti adet döneminde yaşanan gecikmedir. Bazı durumlarda gebelikte kanama görülebilmektedir. Görülen kanama normalden daha açık renkte ise gebelik belirtisi olarak kabul edilebilir.

Bulantı ve kusma: Gebelik sürecinde en yaygın olarak görülen belirtidir. 6. Haftadan itibaren görülen bu belirti hormon değişiklikleri sebebiyle hissedilir. Genelde sabahları uykudan kalkıldığında daha sık görülmektedir.

Yorgunluk ve halsizlik: Vücuttaki hormon değişiklikleri sebebiyle gebeler kendilerini yorgun ve halsiz hissedebilirler. Çoğu kadında ilk üç aydan sonra bu belirtiler kaybolmaktadır.

Sık idrara çıkma: Gebelik döneminde vücut ekstra sıvılar üretmektedir. Böylece mesane daha fazla çalışmaya başlar ve sık idrara çıkma durumları yaşanır. Bu durum hamileliğin tüm süreci boyunca devam edebilir. Ayrıca koyu idrar rengi gebeliğe işaret etmektedir.

Göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet: Göğüslerde ağrı ve aşırı hassasiyet, göğüs ucu rengi koyulaşması hamileliğin ilk belirtilerindendir.

İştahın artması: İştah artışı daha çok hamileliğin 2. Üç aylık dönemde görülür. İlk 3 aylık dönemde yemeklerde yaşanan tiksinme hissi bu dönemde iştah artışı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir