Gama Işını Nedir Nasıl Oluşur?

Gama ışını nedir? veya gamma ışıması ismiyle anılan ışınlar, atom altı parçacıklarını etkileşiminden oluşmuş, belirli bir titreşime sahip ışınlardır. Bu ışınlar genelde uzayda meydana gelen çekirdeksel tepkimeler sonucu meydana gelirler. Gama ışınları X ışınlarının ötesindedir ve gama ışınlarının ötesinde de Beta Işınları mevcuttur. Gama ışını nasıl bulundu, ne işe yarar ve hangi alanlarda bu ışından faydalanılır?

Gama ışınlarını ilk bulan kişi Fransız bir kimyager aynı zamanda da fizikçi olan Paul Villard isimli kişidir. Paul, radyum üzerinde bir çalışma yaparken gama ışınlarını fark etti ve gama ışınları üzerine yoğunlaşarak çalışmalarını sürdürdü. Diğer elektromanyetik ışınlar ile gama ışınları kıyaslandığında, gama ışınları en yüksek frekans değerine sahip iken, aynı zamanda da en düşük dalga boyunda olan ışınlardır. Taşıdıkları erke adı verilen enerji düzeyiyle de yaşayan canlılara ciddi zararlar verirler. Gama ışınları diğer gazları etkileyerek onların iyonlaşmasını sağlar. Ancak iyonlaşma düzeyi çok düşük olduğu için kalın cisimlerden çok daha kolay geçebilirler.

gana ışınları nasıl oluşur

Gama ışınları günlük hayatımıza etki eden pek çok alanda kullanılmaktadır. Bunları sıralayarak aktaracak olursak, ilk olarak günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında olan mikrodalga fırınlarda kullanılmaktadır. Mikrodalga fırınların gıda yerleştirilen bölümlerinde bu ışınlar kullanılır ki, ürünlerin çözünmesi, ısınması veya pişirilmesine yardımcı olur. Bunun dışında, kerestelerdeki kurtçukların yok edilmesinde, orman ürünlerinin kurutulmasında, kömürün iyileştirilmesinde de gama ışınlarından faydalanılır. Seramiklerin sentezlenmesinde, kağıt ve selüloz parçalarının kurutulmasında, tekstil sanayinde boyanan ipliklerin kurutulmasında da gama ışınları yaygın olarak kullanılır. Bunların yanı sıra en önemli kullanıldığı alanda kanserli hücrelerin yok edilmesi alanıdır. Farklı ışınlar ile gama ışını kullanılarak hastalar üzerindeki kanserli hücreleri yok etme konusunda çok faydalanılan bir ışın olduğu da bilenenler arasındadır. Gama ışını nasıl bulundu, hangi şartlar altında incelendi ve daha bilmediğimiz hangi alanlarda kullanılıyor tahmin etmek zor olsa da hayatımızın büyük bir bölümünü kolaylaştırdığı bir gerçektir.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir