Evde Mobilya Boyama ! Evde Mobilyalar Nasıl Boyanır?

Evde Mobilya Boyama

İnsanlar hayattaki monotonluktan bunalır ve çoğu zaman dinamizm için değişikliklere ihtiyaç duyarlar. İnsanların zamanlarının büyük bir bölümünü yaşam alanları olan evlerinde geçirdiğini düşünürsek yaşantıdaki değişimlere evlerden başlamak en doğru tercih olacaktır. Evde bireylerin kendilerinin gerçekleştirebilecekleri en kolay değişiklik evde mobilya boyama işlemi olacaktır. Evinizdeki mutfak dolapları, sandalyeler, koltuklar, resim çerçeveleri, ayna çerçeveleri, masa, komodin, televizyon ünitesi gibi pek çok mobilyayı boyayabilirsiniz. Mobilyaları boyamak evin enerjisini dolayısıyla insanlarında aurasını değiştirir.

Evde Mobilya Boyamanın Tercih Edilme Nedenleri

Evde mobilya boyama hem eskiyen mobilyaları yenilemek için hem de ev dekorasyonunu değiştirmek için tercih edilebilir. Eskiyen mobilyaları elden çıkarmak yerine onları boyayarak mobilyalara yeni bir başlangıç armağan edebilirsiniz. Mobilyaları boyamak eve yeni mobilyalar almaktan çok daha az maliyetli olur. Aynı zamanda evinizde kendinizin boyamış olduğu mobilyalarınız kişiye özel parçalar haline gelir.

Evde Mobilyalar Nasıl Boyanır?

Evinizdeki mobilyalarınızı boyamak aslında aşamalı bir süreçtir. Öncelikle boyama öncesi gerekli ön hazırlıklar yapılmalı sonrasında ise mobilyalarınıza uygun olan boyama tekniğine karar vermelisiniz. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra mobilyalarınızı renklendirebilirsiniz.

Mobilya Boyama İşlemine Geçmeden Önce Yapılması Gerekenler

Evde boyanacak eşyaları belirledikten sonra evde mobilya boyama işlemine geçmeden önce bir takım ön hazırlıklar yapmak gereklidir. Ön hazırlık yapmanın temel sebebi mobilyaların boyanacağı alanın kirlenmesini önlemektir. Büyük ebatlarda olan çöp torbaları kesilip bantlar yardımıyla zemini kaplayacak şekilde zemine sabitlenir.

Mobilyaların boyama öncesi temizlenmesi de oldukça önemlidir. Mobilyaların çekmece, raf, kulp, kapak gibi mobilyadan ayrılabilen parçaları ayrılmalıdır. Tüm mobilya parçaları ahşap temizleme suyuyla eğer ahşap temizleme suyu yoksa nemli bir bez yardımıyla kirden ve tozdan arındırılmalıdır.

evde kolay mobilya boyama

Evde Mobilya Boyama Teknikleri

Temelde iki farklı evde mobilya boyama tekniği vardır. Bunlardan ilki zımpara, astar, boya ve cila ikincisi ise boya ve verniktir.

Zımpara, Astar, Mobilya Boyama ve Cila

Bu teknikte kullanılacak malzemeler 220 numaralı ince zımpara kâğıdı, fırçalar, rulo, boya tepsisi, astar için boya, kâğıt bant, makas, ana boya, boya solvent bazlı tercih edilmiş ise tiner, cila fırçası ve ciladır.

  • İlk olarak yeniden renklendirme yapacağınız mobilyaların yeni renklerine karar vermeniz gerekmektedir. Kullanacağınız renkler odanın duvar renkleriyle ve genel dekorasyonuyla uyumlu bir tonda olmalıdır.
  • Eğer zımpara işlemi gerektirmeyen özelliklere sahip bir boya tercih etmediyseniz, parlak ya da cilalı mobilyalarınızı mutlaka zımparalamanız gereklidir. Eğer zımparalamazsanız boyanın tutması oldukça zorlaşır. Boyayı yüzeye birden fazla kez uygulamanız gerekir bu durumda soyulma ve çatlama riskini oldukça arttırır.
  • Zımparalama işlemi bittikten sonra boyanın rengini tam olarak yansıtabilmesi ve pürüzsüz bir yüzeyde boyama yapabilmek için mobilyalarınıza astar boya uygulamalısınız. Ayrıca astarlama işlemi mobilyaların kullanım süresini de uzatır.
  • Tüm bu işlemleri bitirdikten sonra işin en eğlenceli olan kısmına yani evde mobilya boyama işlemine geçebiliriz. Su bazlı boya kullanıyorsanız yapılan işlemlerden sonra yüzeye direkt uygulama yapabilirsiniz. Ancak kullanacağınız boya solvent bazlı boyaysa tinerle incelterek kullanmanız gerekir.

Boyayı mobilyalara uyguladıktan sonra son işlem cilalamak ya da verniklemek tamamen kişinin isteğine bağlıdır. Boyanın kalıcılığını arttırmak için bu işlemi atlamamanızı öneririz.

Mobilya Boyama ve Vernik

Bu teknik ilk teknikten oldukça kolay bir tekniktir. İlk teknikten farkı astar ve zımparalama gibi işlemleri içermiyor olmasıdır. Bu işlemlere ihtiyaç duyulmamasının nedeni kullanılan mobilya boyasının tek katta mükemmele yakın sonuçlar veren chalk mobilya boyası olmasıdır. Chalk mobilya boyaları sadece evde mobilya boyama gibi işler için özel olarak üretilmiştir. Bu boyayı mobilya yüzeyine direkt olarak uyguladıktan sonra önceki tekniğin son adımındaki gibi cilalama işlemi yapılır ve mobilyalar kullanıma hazır hale gelir.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

bayat ekmek tatlı tarifi

Bayat Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Yenmeyen ve bayatlayan ekmeklerimizi ne yapacağımız hep aklımızda kalan bir soru işaretidir. Atmaya kıyamadığımız bayat ekmekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir