hamilelik belirtileri nelerdir

Erken Dönem Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik; kadın ve erkek bireyin cinsel ilişkiye girmesi sonrası kadın üreme hücresi olan yumurtanın erkek üreme hücresi olan sperm ile döllenmesiyle başlar. Bu süreç 37 ile 40 hafta arasında sürmektedir.

Erken Dönem Hamilelik Belirtileri

Hamilelik sürecine giriş yapmış bireydeki ilk hamilelik belirtileri ilk haftalarda dahi hissedilebilir. Ancak hamile bireyin bu belirtileri regl döneminin yaklaşmasından dolayı yaşadığını düşünmesi de olasıdır. Çoğu kadının belirtileri hissetmeye başlaması 6. ile 7. hafta arasına denk gelmektedir. Genel olarak söylenebilecek yargı ise regl döneminin gecikmesiyle birlikte belirtiler kendini gösterebilmektedir. Buna göre belirtileri 4. ile 5. hafta aralığına yönlendirebiliriz.

Hamilelik belirtilerinin en anlaşılır etkileri; regl döneminde gecikme, göğüslerde şişkinlik ve hassaslık, göğüs uçlarında renk değişimi, farklı derecelerde mide bulantıları, idrara çıkma sıklığında artış ve vücudun yorgun hissedilmesidir. İlk hamilelik belirtileri ise lekelenme, vajinadan akıntı gelmesi, belirli kokulara karşı oluşan hassaslık, kabızlık, sırt ve bel ağrıları, nefes darlığı, yeme isteğinde değişiklikler, duygusal değişiklikler, baş ağrısı, baş dönmesi ve bayılmadır.

Regl Dönemi Gecikmesi

Regl dönemi, aylık olarak tekrarlanan ve kadınların bünyesel olarak hamileliğe hazırlandığı bir biyolojik süreçtir. Nadir durumlar haricinde hamilelik süresi içerisinde regl kanaması görülmemektedir. Reglin gecikmesi, hamileliğin en belirgin özelliği olmaktadır. Ancak regl döngüsü düzeninde aksaklıklarla karşılaşan kadınlar da bulunmaktadır. Dolayısıyla düzensiz regl döngüsüne sahip kadınların hamileliklerini fark etmesi daha uzun sürebilmektedir.

Göğüslerde Şişkinlik, Hassaslık ve Göğüs Uçlarında Renk Değişimleri

Çoğu kadında hamileliğin ilk haftalarıyla birlikte göğüslerde şişkinlik, dolgunluk, hassasiyetle oluşan ağrılar ve karıncalanma hissiyatı; göğüs uçlarında ve çevresinde ise renk koyulaşması görülebilmektedir.

hamilelik belirtisi nasıl anlaşılır

Mide Bulantısı

Her kadın hamilelik esnasında farklı şiddetlerde mide bulantılarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu süreci bulantı yaşamadan geçirenler de bulunmaktadır. Bu bulantılar 2. ile 8. haftalar arasında başlamaktadır. Bulantıların sona ermesi ise genellikle 13. ile 14. hafta aralığındadır. Ancak bazı kadınlar da ise hamilelik dönemi boyunca süren mide bulantıları oluşabilmektedir.

İdrara Çıkma Sıklığında Artış

Kadınlar hamilelik sürecinde hormonal değişikliklerin etkisi altında kalmaktadır. Bu değişikliklerin sonucunda idrarda 6. ile 8. hafta arasında artış başlamaktadır.

Yorgunluk Hissi

Kadınların hamileliklerini nasıl geçirdikleriyle bağlantılı olarak değişkenlik gösterebilen yorgunluk hissi, genellikle hamileliğin ilk haftasıyla birlikte kendini göstermektedir.

Lekelenme

Regl dönemiyle karıştırılabilen bu lekelenmeler aslında implantasyon kanamasından kaynaklı oluşmaktadır. İmplantasyon kanaması, döllenmiş yumurtanın rahme tutunması sırasında meydana gelmektedir.

hamile belirtisi

Hamilelik boyunca sürebilen bu akıntılar, sürecin erken dönemlerinden itibaren başlayabilmektedir. Akıntı beyaz renkli ve yoğundur. Akıntı, rahim duvarlarında kalınlığın artmasıyla oluşmaktadır.

Belirli Kokulara Karşı Hassaslık

Kişiden kişiye değişen bu hassaslıklar, ilk hamilelik belirtileri gösteren kadınlarda mide bulantılarına ve kusmaya sebep olabilmektedir.

Kabızlık

Kadınlar, hamilelik esnasında etkisinde oldukları hormon değişiklikleriyle birlikte hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren kabızlıkla karşılaşabilmektedir.

Sırt ve Bel Ağrıları

Hamilelik döneminin ilerlemesiyle oluşan ağrılar, ilk dönemle beraber de kadınlarda belirli bir düzeyde kendini gösterebilmektedir.

Nefes Darlığı

Hamilelik sürecinin son dönemlerinde daha çok karşılaşılabilen bir durumdur. Nefes darlığının sebebi ise büyümekte olan fetüse yeterli oksijen takviyesi yapabilmektir. Hem anne adayına hem de bebeğe gerekli olan oksijen miktarı annede nefes darlığına sebep olabilmektedir.

Yeme İsteğinde ve Duygusal Değişiklikler

Hamile bireyler, erken dönemde başlayan ve hamilelik boyunca devam edebilen aşerme hissine ya da iğrenme hissine sahip olabilmektedir. Duygusal değişikler ise hormonal olarak değişikliklerle birlikte dalgalanma halinde olabilmektedir.

Baş Ağrısı, Baş Dönmesi ve Bayılma

Hamile bireyler, erken dönemde başlayan ve hamilelik boyunca devam edebilen aşerme hissine veya aksi şekilde iğrenme hissine sahip olabilmektedir. Duygusal değişikler ise hormonal olarak değişikliklerle birlikte dalgalanma halinde olabilmektedir.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir