e okul meb nedir

E Okul MEB Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Şimdiki veliler çok şanslı.E Okul Meb sayesinde aileler, çocuklarının okul durumu hakkındaki her şeyden anında haberdar olabiliyorlar. Ben kendi oğlumu okuturken ne yazık ki böyle bir sistem yoktu.Gider kendimiz öğrenirdik , oğlumun notlarını ya da devamsızlığını. Gerçi bizim öğrenmemize gerek kalmadan gelip kendisi söylerdi , kıyamam . Bu e-okul sistemi veliler için ne kadar iyi bir şey ise öğrenciler için de o kadar kötü aslında. Yani öğrenci gözünden bakarsak.

Nedir Bu E OKUL MEB ?

Milli Eğitim Bakanlığı , velilerin internet üzerinden çocuklarının okul durumu hakkında istedikleri zaman bilgi alabilecekleri bir sistem geliştirdi. Buna da e okul meb veli bilgilendirme sistemi adını verdi. Yanlış hatırlamıyorsam 2008 senesi civarında kullanıma sunulmuştu. Yani anlayacağınız yeni bir şey değil. Fakat bugüne kadar da bayağı geliştirdiler denilebilir.

Çocukları okul hayatına yeni başlayacak veliler , bu sistem hakkında bilgi sahibi olmayabilirler.Bu yüzden sizlere e okul meb‘in nasıl kullanılacağını ve bu sistem hakkında pratik bilgiler paylaşacağım.

Nasıl Kullanılır ?

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi‘ni kullanmak oldukça basit. Sizlere resimli olarak adım adım anlatacağım. Bakanlığın bu sitesi , Chrome , Firefox gibi tarayıcılarda düzgün çalışmayabilir. Bu yüzden Internet Explorer kullanmaya özen gösteriniz. Bilgisayarınızda Internet Explorer yoksa hemen indirebilirsiniz. E OKUL MEB sayfasına girmek için aşağıdaki adımları takip edin.

İlk olarak yandaki linke tıklıyoruz. https://e-okul.meb.gov.tr/ilkogretim/veli/iov00001.aspx

Daha sonra açılan sayfadaki ilk boşluğa resimdeki karakterleri , diğerlerine ise öğrencinin TC Kimlik Numarasını ve okul numarasını giriyoruz.

Açılan yeni sayfada , öğrenciyi gerçekten tanıdığınızı kanıtlamanız gerekiyor. Bu yüzden öğrencinin doğru olan fotoğrafını , doğum ayını ve nüfusa kayıtlı ilçesini seçiyoruz. Her girişinizde sorulan sorular değişmektedir. Öğrencinin sınıf kodunu , kayıtlı olduğu ili gibi soruları da karşınızda görebilmeniz mümkün.

Bu bilgileri doğru olarak girmişseniz , e okul sistemine başarıyla giriş yapacaksınız. Aşağıdaki resimden de göreceğiniz üzere , sol menüde yer alan bağlantılara tıklayarak , öğrencinin hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sınav tarihlerini , devamsızlık ve not bilgilerinden tutun bu zamana kadar aldığı belgelere kadar. İsterseniz bu dökümanları sayfanın üst tarafında yer alan ikonlara tıklayarak kaydedebilir ya da yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz.

Çocuklarımız Tarafından Kandırılmamak İçin

Zamane çocuklarının aklı cinlik konusunda belki bizden 10 kat daha fazla çalışıyordur. Yaptığı devamsızlıkları , okuldan kaçtığı zamanları , düşük aldığı notları görememeniz için sizi uyutmak isteyebilirler.(hepsi için geçerli değil)En çok kullanılan yöntem , e-okul sayfasını resim olarak kaydedip , üzerindeki bilgileri program(paint v.b.) yardımıyla silme ve istedikleri gibi değiştirmedir. Bir diğer yöntem ise , çocuğunuzun bilgisayar bilgisi de biraz varsa , ilgili sayfayı direk kaydedebilir. Arka planda html kodlarını düzenler, istediğinizde tarayıcınız üzerinden sanki e okul meb’e girmişsiniz gibi size gösterir. İkinci yöntem pek fazla kullanılmaz.

Bu yüzden şuna dikkat etmelisiniz. E okul sitesine girdiğiniz zaman en üstteki resimden de anlayacağınız üzere, karşılaştığınız ekran ve adres çubuğunda yazanlar buradakiler ile birebir aynı olmalıdır. O kısımda herhangi bir şey yazmıyor ya da farklı bir şey yazıyorsa , o zaman şüphe duyabilirsiniz .En iyisi mi siz ; sitemizin bu sayfasını CTRL + D tuşlarına basarak yer imlerine ekleyin , e okul meb‘e giriş yapacağınız zaman bu yazımızda bulunan linke tıklayarak erişin.

Konu dışı olacak ama siz siz olun çocuğunuza dersler konusunda yarış atı muamelesi göstermeyin. İnanın bu ülkede eğitim sistemimiz o kadar yanlış ki , o saçma sınavlar yüzünden çoğu gencimiz yeteneği olduğu istedikleri meslekleri icra edemiyor ve başka alanlara yönelmek zorunda kalıyor. Su akar yolunu bulur derler ya , eninde sonunda çocuğunuz kendi çizdiği ve ilgisi olduğu yolda emin adımlarla ilerleyecektir. Bundan şüpheniz olmasın.

Sormak istediklerinizi , yorum kısmına yazabilirsiniz. Tüm öğrencileri gözlerinden öper ve başarılar dilerim. Esen kalın.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

bayat ekmek tatlı tarifi

Bayat Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Yenmeyen ve bayatlayan ekmeklerimizi ne yapacağımız hep aklımızda kalan bir soru işaretidir. Atmaya kıyamadığımız bayat ekmekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir