duvarda niş modeller

Duvarda Niş Modelleri Nelerdir?

Duvarda Niş Modelleri

Duvarda niş modelleri günümüzde çok sık kullanılmaktadır. Hem görsel olarak hem işlevsel olarak kullanılmaktadır. Birçok açıdan iç dekorasyonlarda kullanılan nişler, uygulandığı ortama istenilen şekilde bir hava katmaktadır. Niş kullanımı çok eski tarihlere dayanmaktadır. Eskiden yapılan niş uygulamaları işlevsel olarak düşünülüp tasarlanmıştır. Elektrik olmadığı dönemlerde mumları koymak için tasarlanan nişler mevcuttur. Zaman içerisinde işlevselliğin yanına görsellik eklenmiştir. Eski dönem insanlarının işlevsel olarak niş kullandığı birçok alan mevcuttur. Aydınlanma amacı ile kullanmalarını yanı sıra kıymetli eşyalarını koymak için de kullanmışlardır. Niş, duvarda isteğe özel açılmış bölmelerdir. Bu bölmeler yine isteğe göre birçok neden ile yapılabilmektedir. Kullanım alanına, yerine, işlevine göre farklı malzemelerden uygulanması mümkündür.

İşlevsel ve Modern

Ev dekorasyonlarında çok sevilerek uygulanan duvarda niş modelleri, şık ve dekoratif ortamlar yaratmaktadır. Farklı amaçlarda yapılan ve yapılabilir birçok niş modeli, çeşidi mevcuttur. Bunlara örnek olarak mutfak nişlerini verilebilir. Mutfak dolapları ve rafları her zaman ihtiyacı karşılayacak kadar depolama alanına sahip olmayabilir ve bu durum farklı alternatiflere yönlenme ile sonuçlanır. Mutfağa ek olarak başka dolaplar tedarik edilebilir veya niş uygulaması yaptırılabilir. Mutfağın şekline ve konumuna uygun olarak bulunan boş ortamda raf görünümde ya da gömme şeklinde niş yaptırmak mümkündür. Büyük veya küçük eşya konulacak nişler ayrı olarak tasarlanmaktadır. İhtiyaca yönelik mutfakta son derece işlevsel ve aynı zamanda modern hava katacak niş çeşitleri mevcuttur.

modern duvar modelleri niş

Her Mekâna Uygun

Niş uygulaması için genelde uygun bir duvara ihtiyaç olmaktadır. Uygulanacak duvarda niş modelleri çok çeşitlidir. Bir kütüphanesi bulunan evler için, okuma köşesi olan nişler yapılabilmektedir. Bu okuma köşesi hem görsel hem işlevsel olarak uygulanır. Kitaplarında içine dahil olabileceği oturma alanı ile bütünleşmiş bir niş tasarımı mümkündür. Aynı zamanda günün hangi vaktinde olursa olsun kitap okumak isteyen herkes için, nişlerin üst kısmına aydınlatma tasarlanabilir. Kitaplara ulaşımı kolay olması için ve kişilerin kitap okumalarını keyifle gerçekleştirebilmeleri için bu nişler tercih edilmektedir. Birçok alanda kullanılan nişler yatak olarak da tasarlanmaktadır. Evlerde bulunan, yerden yüksekte olan boşluklar yatak olarak değerlendirilir. Niş uygulamasının belirli bir boyutu yoktur bu nedenle evlere uygun olarak her alanda kullanıma son derece müsaittir. Evin içerisinde gözlemlendiğinde niş olarak kullanıldığında verim alınacak birçok ortam fark edilmektedir. Bu alanlar depolamada da kullanılabilmektedir.

Duvarda niş modelleri, uygulamayı yaptırmak isteyen kişilerin isteklerine bağlıdır. Kolon ve kiriş aralarına niş uygulaması son derece mantıklı ve işlevsel olacaktır. Kirişler ve kolonlar arasına uygun bir tasarım ile çalışma masası ve dolap uygulanabilmektedir. Öncesinde işlevsiz olarak düşünülen ve eşyaları önüne koyarak kapatılmaya çalışılan alanlar, güzel bir tasarım ile çalışma köşesi haline getirilmektedir. Bulunan boşluğun ölçüsüne uygun masa ve dolaplar ile hem depolama alanı hem çalışma masası elde etmek mümkündür. Niş modellerini salonlarda kullanmakta mümkündür. Dekoratif eşyaları sergileyen aynı zamanda ortamın havasını değiştiren birçok niş çeşidi mevcuttur. Televizyon ve şömine yanlarına ağırlıklı olarak uygulanan nişler mevcuttur. Şömine yanlarına uygulanan nişler genel olarak rustik bir hava katmak amacı ile ahşap malzemeler ile uygulanabilir. Daha klasik görünüm elde etmek isteyenler içinde mermer deseni ile tasarımını yapmak mümkündür.

Mekânı Tasarımlar Isıtır

Duvarda niş modelleri her alanda ve her mekânda kullanıma uygun tasarımlardır. Banyolarda, mutfaklarda, salonlarda, çalışma alanlarınızda, çocuk odalarında ve uygun görülen bütün alanlara uyum sağlar. Banyolarda duşa kabinlerin içine niş uygulaması yapılabilmektedir bu nişler işlevsel açıdan çok önemlidir ancak bunu yanı sıra çok modern bir hava katmaktadır. Mutfaklarda aynı şekilde hem depolama hem görüntü açısından son derece önemlidir.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

bayat ekmek tatlı tarifi

Bayat Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Yenmeyen ve bayatlayan ekmeklerimizi ne yapacağımız hep aklımızda kalan bir soru işaretidir. Atmaya kıyamadığımız bayat ekmekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir