Dünyanın en iyi diyeti olarak gösterilen DASH nedir?

Son yıllarda sık sık ismini duyduğumuz DASH diyeti dünyanın en iyi birkaç diyetinden biri. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri, DASH diyetine 'Zayıflama Etkinliği" kategorisinde 5 üzerinden 3,3 puan verdi. Söz konusu kurul "Sağlık Yararlılığı" kategorisinde ise DASH diyetine 5 üzerinden 4,5 puan verdi. Türk hekimlerinin de sıklıkla telaffuz ettiği DASH diyeti nedir, nasıl yapılır? 

DASH diyeti nedir?

DASH'ın açılımı 'hipertansiyonu durdurmak için diyet yaklaşımları'dır. Adı üzerinde geliştirilen bu diyet hipertansiyon hastalarının sağlıklı bir yaşam sürmeleri için planlanmıştır. Diyet test edilmeye başlandıktan sonra uzmanlar bu şekilde beslenmenin kolesterol seviyesini düşürdüğünü, kalp krizini önlediğini, diyabetini engellediğini ve kilo kontrolünü sağladığını keşfetti. 

Sağlıklı yaşama alışkanlığı

DASH diyetinin en önemli özelliği geliştirilen bu programın uygulayacak olan kişilerin yaşamları boyunca sürdürecekleri bir beslenme programı olması. Bu nedenle DASH diyetini uygulayanlar aç kalmadan sağlıklı yemeklerin keyfini çıkarıyor. Bu diyet uygulanırken kurallar çerçevesinde canınızın her çektiğinin tadına bakmanız mümkün.

Başarılı olmanız mümkün

Kalsiyum, proteinler ve bitkisel lifler bu diyet için son derece önemli. Beslenmenizde tuz miktarını azaltıp; meyve, sebze, protein içeren yiyecekler, tahıl ve süt ürünleri tükettiğinizde diyeti başarıyla yürütebilirsiniz.

Yapmanız gerekenler çok basit: 

Peki, DASH diyetini uygularken neler yiyebiliriz?

Bu diyetin en güzel yanı ise kurallar çerçevesinde kendi günlük programınızı kendinizin hazırlıyor olması. Elde edeceğiniz sağlıklı beslenme alışkanlığı yaşamınız boyunca sizi birçok hastalıktan koruyacaktır.  

Kaynak: https://www.yeniakit.com.tr/haber/dunyanin-en-iyi-diyeti-olarak-gosterilen-dash-nedir-686865.html#:~:text=Son%20y%C4%B1llarda%20s%C4%B1k%20s%C4%B1k%20ismini,%C3%BCzerinden%204%2C5%20puan%20verdi.

2020'nin En İyi Diyeti Seçildi: Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz diyeti, 2020'nin en iyi diyeti seçilmesinin yanı sıra sağlık uzmanları tarafından 2019 yılının en sağlıklı ve uygulaması en kolay diyeti de seçilmişti. Gelin bu beslenme şeklini daha yakından tanıyalım...

Akdeniz diyeti nedir?

Akdeniz diyeti, ağırlıklı olarak sebze, meyve, yeşillik, zeytinyağı ve balık ağırlıklı bir beslenme şeklidir. Uzmanlar, Akdeniz diyetini sadece kilo vermek isteyenlerin değil herkesin uygulayabileceğini söylüyor, hatta bu beslenme şeklinin hayat tarzı olarak benimsenmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. 

Akdeniz diyetinin faydaları

Akdeniz diyeti beyin sağlığını koruyor.

Alzheimer hastalığına engel oluyor.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlıyor.

Depresyona yakalanma riskini azaltıyor.

2020nin En İyi Diyeti Seçildi: Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kansere karşı koruyor.

Yüksek tansiyon ve kolesterolün düşmesini sağlıyor, kalp ve damar sağlığına iyi geliyor.

Sindirim sistemini düzene sokuyor, hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırıyor.

Akdeniz diyeti nasıl yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Akdeniz diyeti ağırlıklı olarak sebze, meyve, yeşillik, zeytinyağı ve balık ağırlıklı bir beslenme şeklidir. Herhangi bir süresi olmayan, ömür boyu uygulanabilecek bir beslenme tarzı olan Akdeniz diyetini 5 maddede özetliyoruz! 

1- Soğuk pres zeytinyağı tüketin.

2- Meyve ve sebzeleri çeşitli ve mevsiminde tüketin.

3- Her gün mutlaka bir avuç ceviz, fındık ve badem yiyin.

4- Yemekleri doğru yöntemde ve tarifle pişirin. Tuzu azaltın ve yemeklerinizi baharatlandırın.

5- Haftada en az 2 kez 30 dakika kalp atım hızını artıran bir egzersizle uğraşın. Gün boyunca hareketli olun. 

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/2020nin-en-iyi-diyeti-secildi-akdeniz-diyeti-nasil-yapilir-41422055