doğum sonrası kilo

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri

Doğum sonrası emzirme döneminde kilo vermenin pek çok yöntemi vardır. Tabi bu yöntemler kişiden kişiye beslenme alışkanlıklarına göre değişmektedir. Doğum sonrası lohusalık dönemde yediklerinize dikkat etmeli ve kalori hesabı yapmalısınız. Ben zaten az yiyorum diye düşünmeyin önemli olan az veya çok yemek değildir. Önemli olan az sayıda kalori almaktır. Yani az yiyecek ama kalorisi yüksek yiyecek yediğinizden dolayı kilo veremiyor olabilirsiniz.

Kalorilerinizi Sayın

Kalori sayımı kilo vermenin en temel kuralıdır. Daha önce kalori sayımı yapmadıysanız işinizi kolaylaştırmak için telefonunuza kalori sayım uygulaması indirebilirsiniz. Bu sayede kalori sayım uygulamasına yediğiniz besinleri girerek otomatik kalori sayımı yapabilirsiniz. Kalori sayım uygulamalarında ne kadar kaloriye ihtiyacınızın olduğu yazmaktadır onun üzerine çıkmadan yemenize dikkat edin.

Telefon uygulaması dışında kalori sayımını not defteri ile de yapabilirsiniz. Kendinize bir not defteri tutup yediklerinizi yazın ve akşam vakti tek tek hepsinin kalorisine internetten bakın. Emzirme döneminde normal yaşantınıza göre 400-500 daha fazla kalori harcayacaksınız bunu da hesaplarınıza katmayı unutmayın.

Su İçmeyi Unutmayın!

Su içmek bol bol sıvı tüketmek emzirme döneminde sütünüzün hacminin artmasına yardımcı olur. Ayrıca yeterli sıvı tüketmek sindirimi kolaylaştırır ve kilo vermeyi hızlandırır. Unutmayın suyun kalorisi yoktur istediğiniz kadar içebilirsiniz! Su içmeyi unutmamak için su hatırlatıcı uygulamaları telefonunuza indirebilirsiniz veya basit bir alarm kurarak su içmeyi hatırlayabilirsiniz.

doğum sonrası kilo vermek

Günlük Yarım Saat Yürüyüş Şart

Kilo vermeyi hedefleyen herkese önerilen klasik sözlerden biridir yürüyüş yapmak. Yani sadece anneler için değil herkes için geçerlidir. Ayrıca emzirme döneminde yürüyüş yapmak annelerin stres düzeyini azaltır. Tabi bu işlerin lafta kalmaması lazım yürüyüş yapmayı da unutmamak için telefonunuza alarm kurabilirsiniz hatta adımsayar gibi kalori hesaplayan uygulamalar yükleyerek kendinizi motive edebilirsiniz.

Düzenli Beslenin

Düzen, düzen, düzen! Başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok sadece düzen lazım. Öğünlerinizi atlamadan düzenli yemeye çalışın. Sağlıklı karbonhidratlar tüketmeye çalışın. Öğün atlarsanız kan şekeri dengeniz bozulur. Öğün atlamalarında şekeriniz düşer bu da sizi tatlı şekerli atıştırmalıklara itecektir. Ayrıca kan şekeri dengesinin bozulması emzirme döneminde sütünüze de etki edecektir. Sütün hacmini ve verimini düşürebilir. Eğer öğün atlamak zorundaysanız o araları şekerli atıştırmalıklarla geçirmek yerine sebze, meyve, çiğ kuruyemiş, kuru meyveler yiyerek geçirin.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir