dış gebelik nedir

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik belirtileri nelerdir? Dış gebelik başlangıçta herhangi bir belirti vermeyebilir. Bazı durumlarda ise dış gebelik belirti verebilir. Bu durum kişiye göre değişiklik gösterir. Dış gebeliğin ilk baştaki belirtileri hamilelik ile aynı belirtilerdir. Göğüslerde hassaslık, regl olamama, bulantı gibi hamilelik döneminde yaşanan belirtilerle aynı belirtiler görünür. Dış gebelik durumunda eğer hamilelik testi yapılırsa sonucunun pozitif olduğu görülecektir. Fakat, dış gebelik normal seyrinde devam etmez. Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde pelvis ağrıları, abdominal ağrılar, vajinal kanamalar dış gebeliğin en önemli belirtilerinden olmaktadır. Fallop tüplerinden kan gelmesi, bağırsak hareketlerinde güçsüzlük, omuz ağrısı gibi belirtiler olabilmektedir. Eğer dış gebelik pelviste meydana gelmiyorsa vajinal kanama nadir görülür. Fallop tüpleri yırtılırsa, bayılma, sersemlik gibi ağır etkiler ve kanamalar da yaşanabilmektedir.

Dış gebelik belirtileri nelerdir?

 • Baş dönmesi ve bayılma
 • Rektal basınç
 • Kilo kaybı
 • Vajinal kanamalar
 • Vajinal lekelenmeler
 • Keskin ağrılar Sindirim sisteminin çalışmasında bozukluklar
 • Karnın tek bir bölümünde meydana gelen şiddetli bir ağrı

Dış Gebelik Nedir?

Hamilelik dönemi normalde döllenmiş yumurtalar sayesinde başlar. Döllenmiş olan yumurta rahim duvarlarına eklenerek bu bölgede gelişir. Dış gebelikte ise döllenmiş olan yumurta rahim dışında bir yerlerde gelişmeye başlar. Dış gebeliğin bir diğer adı Ektopik gebeliktir.

dış gebelik belirtileri

Dış Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Dış gebelik belirtileri nelerdir? Dış gebelik nedenleri nelerdir? Dış gebelik durumu cinsel yaşamı aktif olan bütün kadınlarda görülebilir. Bütün kadınlar dış gebelik için risk faktörleri taşıyabilirler. Bununla birlikte, dış gebeliği arttıran bazı önemli risk faktörleri bulunmaktadır. Dış gebelik nedenleri nelerdir?

 • Daha önceden birden fazla kürtaj geçirmiş olmak
 • Gebelik yaşının 35 ve üzerinde olması
 • Daha önceden geçirilmiş olan abdominal cerrahi ameliyatlar ve pelvik ameliyatları
 • Daha önceden dış gebelik geçirmiş olmak
 • Tüp bebek ya da rahim içi araç yöntemi ile gebe kalmak
 • Daha önceden geçirilmiş olan enfeksiyonlara bağlı olarak sıkar yara dokularının var olması
 • Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar
 • Sigara kullanımı
 • Daha sonradan gelişen ya da doğumsal olan üreme organlarındaki yapısal bozukluklar
 • Doğurganlığı arttırıcı ilaç ve tedavi yöntemleri kullanmak
 • Tüplerde ve yumurtalıklar ile ilgili üst üreme organlarındaki enfeksiyonlarını getirilmiş olması

Bu risk faktörlerinden biri veya birkaçı varsa dış gebelik ihtimali üzerinde durularak daha sık kontrole ve muayeneye gitmek uygun olacaktır.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dış gebelik durumlarında tek tedavi gebeliğin sonlandırılmasıdır. Gebeliğin sonlandırılması için farklı birkaç yöntemden yararlanılmaktadır. Gebeliğin hangi seviyede olduğu yöntem seçiminde etkilidir. Başlarda dış gebelik tespit edildiyse tedavi için bazı ilaçlardan yararlanılabilir. İlaç enjeksiyon edilerek dış gebelik dokusundaki hücre büyümesi durdurulur. İlaç verildikten sonra düzenli aralıklarla kan testleri yapılır. Bu tedaviden sonra çoğunlukla cerrahi ameliyata gerek kalmamaktadır.

Dış gebelik daha geç teşhis edilirse gebeliğin sonlandırılması geçmiş olabilir. Bu da tüplerde patlama, yırtılma ve gerilmeye yol açabilir. Bu durumlarda uygun olan tedavi cerrahi operasyondur. Cerrahi operasyon yöntemi ile tüplerin tamamı veya bir kısmı dışarıya çıkarılmaktadır.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik belirtileri nelerdir? Eğer abdominal ya da pelvis ağrısı, vajinal kanama, aşırı sersemlik hali, bayılma duruma varsa dış gebelikten şüphe etmek gerekmektedir. Dış gebeliğe neler sebep olmaktadır? Fallop tüplerinin hatalı olması, iltihaplı ya da biçimsiz olması durumunda aynı zamanda döllenmiş yumurtanın rahim içerisine geçmemesi halinde dış gebelik meydana gelmektedir. Hormonal dengesizlikler dış gebeliğe yol açabilir. Bazen dış gebeliğim sebebi bulunmamaktadır. Genel olarak dış gebelik fallop tüplerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Döllenmiş olan yumurta rahim dışında yerleştiği zaman bu normal seyrinde devam etmez ve döllenmiş yumurta bu durumdan kurtulamaz. Eğer bu durum tedavi edilmez ise hayati tehlike yaratabilecek şekilde kanamalara yol açabilir. Dış gebeliğin mutlaka erken tedavisi önemlidir.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir