Avukat Maaşı 2022 - En Düşük Ve En Yüksek Avukat Maaşları Ne Kadar?

Avukat maaşı 2022 kapsamında farklı düzenlemeler mevcut. Yeni başlayanlar ile meslekte yıllarını geçiren avukatlar aynı maaşı almıyor. Bu nedenle çalışılan yıl, bekar ya da evli olmak gibi durumların maaşlara etki ettiği bilinmesi gerekenler arasındadır. Avukat maaşı 2022 kapsamında maaşlara birtakım yükseltmeler getirildi. Bu bakımdan en düşük ve en yüksek avukat maaşlar ne kadar sorusunun yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

Avukat Maaşları 2022

2022 yılı için verilmesi gereken zamlar ile hesaplanan yıllık enflasyon oranları maaşlara etki eden önemli unsurlardır. Avukatların maaşları hesaplanırken her detay göz önünde bulundurulur. Özel sektörde çalışan kişiler meslekteki yeterliliklerine göre kendi belirlemiş oldukları tutarlar üzerinden çalışabilirken kamu sektöründeki avukatlar için aynı durum söz konusu değildir. Kamu sektöründeki avukatların maaşları devlet tarafından yapılan düzenlemeler bazında zamlı olarak ödenebilmektedir.

Avukat Ne Kadar Maaş Alır?

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından hesaplanan yıllık enflasyon oranları kapsamında birçok meslek dalında maaşlara zam kararı alındı. Her sene yapılan zamlar konusunda avukatların da maaşlarında da yükseltmeye gidildi. Devlet memuru statüsünde çalışan avukatlar zamlara bağlı olarak daha yüksek aylık gelir elde etme imkanı buluyor.

Üniversitelerin 4 yıllık Hukuk Fakültelerinden yeni mezun olan genç avukatlar genel olarak bir yıllık bir stajyerlik dönemi geçirmek durumundadırlar. Yeni başlayan stajyer avukatların maaşları 2022 yılı için 2500- 4000 TL arasında değişim gösteriyor. Ancak %5'lik toplu sözleşme zammı ve %15,5'lik bir karar zammı ile yeni başlayan avukatların maaşlarında da artış gerçekleşti. Stajyerlikten çıkan ve devlette çalışan avukat ortalama 8.580 TL civarında maaş alıyor. Bu kamudaki en düşük avukat maaşıdır.

Avukat Maaşı Ne Kadar?

Avukatların maaşları kamuda da özel sektörde olduğu gibi farklılık gösteriyor. Devlet kadrolarında çalışan avukatlar yeni başlayan ve deneyimli olmak üzere farklı statülerde maaş alıyor. Yeni başlayan bir avukat ile mesleğinde 25 yılı geçirmiş olan avukat aynı oranda maaş almıyor. Bu bakımdan yeni düzenlemelere avukat maaşları 8.580 TL ile 8.934 TL arasında değişiyor.

En Düşük ve En Yüksek Avukat Maaşları Ne Kadar?

Avukatlar kamu sektöründe bulundukları yıla göre maaş alıyorlar. Bir yılı doldurmuş olan avukatlar 8,580 TL maaş alıyor. 13 ile 25 yıl arasında görevlerine devam eden avukatlar ise 9.493 TL ile 10.008 TL arasında maaş ödemesi alıyorlar. Kamu kurumunda çalışan avukatların maaşları belirlenirken Türkiye İstatistik Kurumu'nun yapmış olduğu enflasyon oranları dikkate alınıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/yasam/avukat-maasi-2022-en-dusuk-ve-en-yuksek-avukat-maaslari-ne-kadar-k1-6044058

2021 Avukat Maaşları Ne Kadar?

Avukatlık her türlü hukuki sorun ve anlaşmazlıkların, adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesi ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasında, yargı organlarına, kişilere, kurum ve kuruluşlara yardım etmek için, hukuki bilgi ve tecrübelerini, adaletin hizmetine tahsis eden ve kamu hizmeti gören serbest meslek mensubudur. Avukatlar kamuda çalışabildiği gibi özel sektörde hatta kendi avukatlık ofislerini açabilirler. Kazançları da buna bağlı olarak değişebilmektedir. İşte 2021 avukat maaşları…

Devlette avukat maaşlarını etkileyen birden fazla unsur bulunur. Evlilik durumu, eşinin iş durumu, çocuk sayısı, eğitim durumu, çalışılan kurum, derece ve kıdem ile hizmet yılı, vekalet ücreti, fazla mesai, ek tazminat, sigorta ve BES kesintisi gibi başlıklara göre aylıklar değişebilir. Örneğin; sigorta kesintisi nedeniyle 100-200 TL maaşlar düşerken, vekalet ücreti ile aylık maaşlar 2-3 bin TL civarında artmaktadır. Ancak devlette avukat maaşları ortalama 7 bin TL civarındadır. 1 yıllık vekalet ücreti kazancı 12 aya bölündüğünde ise aylık kazançlar 9 bin TL civarına yükselir.

Devlette avukatların maaşlarını vekalet ücretleri büyük ölçüde artırmaktadır. Çalıştıkları kurumların lehine sonuçlanan davalarla, tahsil edilen ücretlerle ilgili toplanan vekalet ücretinden 20 bin gösterge rakamının, memur maaş katsayısı çarpımı sonucunda bulunan tutarın 12 katına kadar yıllık vekalet ücreti alınabilir.

2021 yılının ilk 6 ayı için geçerli olacak maaş katsayısına göre avukatlar en fazla 37 bin 789 TL brüt vekalet ücreti alabilmektedir. Vekalet ücretinin tavanı bu doğrultuda belirlenir. Emanet hesapta dağıtılacak vekalet ücreti miktarı ve dağıtım yapılacak memur sayısı kurumlara göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle vekalet ücretinden her kurumda çalışan avukat aynı şekilde faydalanamaz. Kamuda avukatlar 2021'de yıllık ortalama 27 bin TL civarında vekalet ücreti almaktadır.

Avukat olmak için hukuk fakültesi bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Bunun dışında iki yıldan fazla hapis cezası almak ve kasten devlet güvenliğine karşı suç işlemiş olmak, düzene karşı suç işlemiş olmak, ihaleye fesat karıştırma gibi suç işlemiş olmak, avukat olmayı engelleyen durumlardır. Ayrıca bir yıl süreyle stajyerlik yapılması gerekmektedir.

Kaynak: https://www.haber7.com/memur/haber/3081511-2021-avukat-maaslari-ne-kadar

Avukat maaşı ne kadar oldu 2022? Zamlı Avukat maaşları kaç TL? Zamla birlikte Avukat maaşı ne kadara çıktı?

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından yüzde 27,9'luk zammı yeterli bulmayan memurlar ek zam talep etti. Kabine toplantısından sonra memurlara ek zam müjdesi veren Erdoğan, yüzde 22,9'luk enflasyon zammı ve yüzde 5'lik dönem zammına yüzde 2,5 ek zam yaptıklarını açıkladı. Peki, Avukat maaşı ne kadar oldu 2022? Zamlı Avukat maaşları kaç TL? Avukat maaşı ne kadara çıktı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, memura ve emekliye ek zammın masaya yatırıldığı Kabine sonrası konuştu. Memurlara yapılan enflasyon zammına ek zam yapıldığı belirten Erdoğan, "Memurlarımıza toplamda yüzde 28 oranında bir artış yaptık. Memurlarımızın Ocak ayındaki yüzde 5'lik toplu sözleşme zammını yüzde 7,5 olarak uygulama kararı aldık. Böylece memurlarımızın maaş artış oranını %30,5'a çıkartarak onlara ilave destek sağlamış oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Memurlara yapılan enflasyon zammının ardından bir de ek zam yapıldı. Kararı açıklayan Erdoğan, "Memurlarımıza toplamda yüzde 28 oranında bir artış yaptık. Memurlarımızın Ocak ayındaki yüzde 5'lik toplu sözleşme zammını yüzde 7,5 olarak uygulama kararı aldık. Memurlarımızın maaş artış oranını yüzde 30,5'a çıkarttık. Aile yardımları da çalışmayan eş için 521 lira, 6 yaşındaki küçük çocuklar 115 TL, 6 yaşından büyük çocuklar için 57 lira olarak güncellenmiştir." diye konuştu.

8311 TL olan Avukat maaşları yapılan ek zamla birlikte 10845 TL'ye yükseldi. Buna göre Avukat (1/4) maaşları 10845 TL'ye çıktı.

Memurlara ocak ayındaki yüzde 5'lik toplu sözleşme zammını yüzde 7,5 olarak uygulama kararı aldıklarını söyleyen Erdoğan, yüzde 2,5'lik artışa gittiklerini belirtti. Böylece memurların maaş artış oranını 30,5'e çıktı.

Bu gelişme sonrası memurlar, Erdoğan'ın müjdesini verdiği ek zammın ardından maaşlarının ne kadar olacağını araştırmaya başladı.

İşte memurların toplu sözleşme ve enflasyon farkıyla oluşan zamlı maaşları:

NOT: Maaş hesaplamalarında eşi çalışmayan kişiye ödenen aile yardımı ve 0-6 yaş grubu 2 çocuk yardımı esas alınmıştır.

Mustafa Şirin

Kaynak: https://www.haberler.com/haberler/avukat-maasi-ne-kadar-oldu-2022-zamli-avukat-14645144-haberi/