cam balkon dekore

Cam Balkon Dekorasyonları Nasıl Dizayn Edilmelidir?

Cam Balkon Dekorasyonları

Cam Balkon Dekorasyonları. Türkiye dört mevsiminde görülebildiği bir ülkedir. Bu nedenle yaşam alanlarımızın da mimari özellikleri dört mevsiminde özelliklerine uyumlu olarak tasarlanmalıdır. Ülkemizde kentleşmenin bir getirisi olan apartmanlaşmanın artmasıyla birlikte insanların evlerinde dışarıya açılan huzur buldukları alanlar balkonlar olmuştur. Cam balkon dekorasyonları hem mevsimsel etkileri azaltmayı amaçlar hem de kendilerine özel bir alan oluşturmak isteyenler için bir kaçış alanı oluşturur.

Cam Balkon Nedir?

Cam balkon, alüminyum raylı bir sistem yardımıyla lamine ya da temperli camların hareket edebilme özelliği kazandırmasının yanı sıra katlanarak açılması için kurulmuş olan bir sitemdir. Cam balkonlar insanlara evdeyken dışarıdaymış gibi hissettiren bir etkiye sahiptirler. Geçmişte balkonlar kapatılırken çoğunlukla alüminyum doğrama ve PVC gibi malzemeler kullanılıyordu. Bu malzemeler kullanılarak kapatılan balkonlar kendi işlevini yitirip standart bir oda görünümü alıyordu. Cam balkonlar sayesinde balkonlar kendi işlevlerini yitirmez

Cam Balkonun Faydaları

Cam balkonlar toz, haşereler gibi dış etkenlerden korunmanızı sağlar. Isı yalıtımı konusunda oldukça başarılı oldukları için tüm mevsim şartlarında balkonunuzu kullanabilirsiniz. Ayrıca ısı yalıtımı sayesinde enerji tüketiminiz azalır. Ses yalıtımına da sahip olan cam balkonlar sayesinde camınızın kapalı olduğu süre içerisinde dış mekân gürültülerinden uzaklaşabilirsiniz.

cam balkonu nasıl dekore etmeliyiz

Cam Balkon Nasıl Dizayn Edilir?

Cam balkon dekorasyonları tam cam balkonlar ve yarım cam balkonlar olmak üzere iki değişik şekilde yapılmaktadır. Tam cam balkonlar mevsim şartlarına uygun bir şekilde tasarlanırken yarım cam balkonlar ise isminden de anlaşılacağı gibi daha çok açık balkonlar şeklinde dizayn ediliyor. Dekorasyon yapılacak balkonun camla kapılanılacak alanının boyutları kullanılacak camın seçiminde oldukça önemlidir.

Yarım cam balkon ve tam cam balkon arasında balkonunuzun özelliklerine göre tercihte bulunduktan sonra yapılacak işlem cam balkon dekorasyonları için mobilya seçimi olacaktır. Mobilyaları seçmeden önce mutlaka dekorasyon işlemi yapılacak balkonun büyüklüğü göz önüne alınmalıdır. Balkonun boyutlarına göre dekorasyonda bahçe mobilyaları ya da oturma grupları kullanılabilir. Eğer ufak boyutlarda bir balkona sahipseniz katlanılabilir mobilyalar tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Cam Balkonunuz İçin Dekoratif Fikirler

Cam balkonlarda kullanılmak üzere her zevke uygun onlarca farklı düzenleme fikri bulmak mümkündür. Bizde yazımızın devamında cam balkon dekorasyonları için bazı dekoratif fikirlere yer vereceğiz.

Saksılarla Doğaya Yakınlaşmak

Cam balkon dekorasyonları ile balkonunuzda bahçe etkisi yaratmak isterseniz saksılar ve içerisindeki rengarenk bitkiler sizlere yardımcı olacaktır. Balkonunuzun duvar olan kısmına raflar ekleyerek saksılarınıza alan oluşturabilirsiniz. Saksılarınızda sarmaşık yetiştirerek balkonun bir bölümünü sarmaşıkla kaplayabilirsiniz. Balkon zeminini ahşapla kaplamak balkonunuzu doğal görünüme yaklaştırabilir. Dekorasyonda kullanılacak mobilya seçiminde bench setleri ya da minderli ahşap sandalyelerle minik bir sehpa tercih edilebilir.

Hamak veya Salıncak Keyfi

Yarım ya da bütün fark etmeksizin cam balkon yaptırdıysanız muhteşem bir hamak ya da salıncakla dekorasyonunuzu şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Hamak tavana monte edilip kullanılabileceği gibi dahili monte edilmeye gerek duyulmayan askılı hasır salıncak hamaklarda kullanılabilir. Hamak ya da salıncak seçildikten sonra hamakla uyum sağlayan rahat bir koltuk, örme hasır sehpa, koltukta kullanılan renklerde bir perde ve duvarlarda minimalist resimlerle dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Balkonda Romantik Esintiler

Balkonunuzda romantik bir görünüm elde etmek içinde aydınlatmaların yoğunlukta olduğu cam balkon dekorasyonları oluşturabilirsiniz. Kullanacağınız minik dekoratif aydınlatmalar balkonunuzun havasını değiştirmenizde sizlere yardımcı olacaktır. Bu dekoratif aydınlatmalara duvarları saran ledler ve farklı tip ve ebatlarda fenerler örnek olarak verilebilir. Romantik bir balkon oluşturmak için duvarları kiremit kaplamak ya da tamamen beyaza boyamak aydınlatmaları tamamlayıcı nitelikte olacaktır. Mobilya seçiminde de ahşap ya da demir bir masa ve iki sandalye yeterli olacaktır.

 

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

bayat ekmek tatlı tarifi

Bayat Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Yenmeyen ve bayatlayan ekmeklerimizi ne yapacağımız hep aklımızda kalan bir soru işaretidir. Atmaya kıyamadığımız bayat ekmekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir