Boyundaki Koyu Lekeler İçin 5 Cilt Bakım Önerisi

Boyun derisindeki koyu lekeler, yetişkinlerin başına gelen en yaygın kozmetik sorunlardan biridir.

Cildin pigmentasyonunu üreten melanosit adlı hücrelerin fazla gelişerek, bir dengesizlik yaşamaları sonucu ortaya çıkarlar.

Boyundaki koyu lekeler ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmese de, başlangıcı akantozis nigricans olarak bilinen bir durumla ilişkili olabilir.

Bu durum, kir birikimi gibi görünen kıvrımlar oluşturan yamaların yanı sıra kalın ve kuru cilde sebep olur.

Neyse ki, düzenli olarak kullanıldığında bu yamaları azaltabilecek harika doğal önlemler vardır ve bunlar boyna daha eşit ve güzel bir ton kazandırır.

Bu makalede, boynunuzda koyu renkli lekeler gördüğünüz zaman kullanabileceğiniz 5 etkili tedaviyi paylaşmak istiyoruz.

Dikkat edin!

1. Koyu lekeler için süt ve şeker tedavisi

Doğal süt ve şeker kesesi, boynunda biriken ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasına yardımcı olur.

Sütteki laktik asit yamaları hafifletir ve boynu pürüzsüz ve nemli olarak bırakır.

2. Sodyum bikarbonat ve limon

Sodyum bikarbonat ve limon ile yapılan bu macunun, ilginç cilt aydınlatma etkileri vardır. Düzenli olarak kullanıldığında, vücudun bu bölgesindeki yamaları ve çatlakları önemli derecede azaltır.

Limondaki asitler cildin doğal pH seviyesini düzenlerken sodyum bikarbonat ölü hücreleri ve yabancı maddeleri uzaklaştırır.

3. Salatalık ve gül suyu ile tedavi

Bu doğal tedavi, boynun koyu bölgelerini hafifletir. Bununla birlikte, sarkık ve kırışık cildi önlemek için sıkılaştırma sağlar.

Emildikten sonra cildin görünümünü ve dokusunu büyük ölçüde iyileştiren antioksidanlar, su ve temel mineraller içerir.

4. Yulaf ve domates tedavisi

Bu yulaf ve domates suyu ile hazırlanan eksfoliye edici krem, içindeki besin maddeleri ve antioksidanlar sayesinde yaşlanma karşıtı olarak ve boynun derisindeki koyu lekeleri hafifletmek için de kullanılabilir.

Dahası, bileşikleri daha eşit yayılan bir cilt tonu elde etmeye ve güneşin zararlı etkilerine karşı koruyucu bir bariyer oluşturmaya yardımcı olur.

5. Aloe vera ve limon tedavisi

Aloe veranın nemlendirici ve aydınlatıcı etkisi, boynu etkileyen koyu lekelere ve yamalara karşı güçlü bir tedavi sağlamak için antioksidanlar ve limon asitleriyle birleştirilir.

Her iki bileşen de vücudun bu bölgesinde oluşan sert cildi kontrol altına alır. Ayrıca güneş ışınlarına ve toksinlerine karşı koruyucu bir bariyer sağlarlar.

Ancak, bu tedaviyi uyguladığınız zaman güneşe maruz kalırsanız, istenmeyen reaksiyonlar yaşayabileceğiniz için, yalnızca geceleri kullanmalısınız.

Boynunuzda koyu renk lekeler mi var? Öyleyse, boynunuzun görünüşünü hızla iyileştirmek için bu kozmetik tedavileri denemekten çekinmeyin.

Etkileri hemen göremezsiniz. Ama bu uygulamaların cildin bu alanındaki görüntüyü iyileştirmeye büyük ölçüde yardımcı olduklarını zamanla fark etmeye başlayacaksınız.

Kaynak: https://sagligabiradim.com/boyundaki-koyu-lekeleri-azaltmak-icin-5-cilt-bakim-onerisi/

Gömlek yakasındaki lekeler nasıl çıkar?

Çamaşır yıkamak genel olarak bakıldığında, makinelerin de icadıyla birlikte çok kolay bir işmiş gibi görünebilir ama çamaşırları lekesiz, ışıl ışıl yıkamak hiç de kolay değildir.

Kaynak: https://www.ahaber.com.tr/saglik/2017/09/28/gomlek-yakasindaki-lekeler-nasil-cikar