barkod nedir

Barkod No Nedir – Kim Tarafından İcat Edildi ?

Barkod no, Genellikle dikdörtgen şeklinde olan birbirine pararel ve değişik kalınlıklarda siyah çizgilerden ve bu çizgilerin arasındaki boşluklardan meydana gelen siyah çubukların bütününün oluşturduğu sembole denir. Bilgisayar ya da başka sistemlere otomatik ve hızlı giriş yapılması amacıyla üretilmiş bir teknolojidir. Günümüzde tüketim ürünleri olan dergi, kitap, gazete, ilaç, yiyecek ve daha birçok ürünün üzerinde ürünleri tanımak için için barkod sistemi kullanılır.

Barkodun üzerindeki çizgiler sadece belli bir ürünün referans numarasını içerir. Yani ürünün fiyat ve içerik bilgilerini belirtmez. Çizgilerin temsil ettiği kodlarla bilgisayara ya da barkodun bağlı bulunduğu herhangi bir sisteme giriş yapılır ve ürünün koduna ulaşılır. Sistemde kodun karşılığında bulunan bilgiler ürünün fiyat ve cinsini belli eder. Barkod tarandığı zaman sinyal bağlı bulunan sistemin bilgisayarına erişir. Girilen barkod numarasıyla fiyat bilgisi ekrana yansır. Yani barkodlar fiyat belirtseydi ürünün fiyatı her değiştiğinde ürünün barkodu da her fiyat değişiminde değişmiş olacaktı. Bu yüzden zaman ve maliyet kaybetmemek için sistem böyle geliştirilmiştir. Ürünün fiyatı değiştiği zaman fiyat bilgileri bilgisayarda kayıtlı olduğu için sadece bilgisayardaki fiyat bilgilerini değiştirerek hem zaman hem de maliyetten tasarruf edilmiş olunur.

Barkodlarda iki bölüm bulunur, rakamlar ve kalınlıkları değişen paralel siyah çizgiler. Rakamlar ülke veya simge kodu, firma kodu, ürün kodu ve kontrol kodunu simgeler. Her ülkenin kendine ait bir kodu, her firmanın kendine ait bir kodu, her ürünün kendine ait bir kodu bulunur. Türkiye’nin barkod başlangıç numarası 869’dur.

barkod açıklamaları

Barkod No Kim Tarafından İcat Edildi?

Bernard Silver öğrencilik yıllarında, bir besin zinciri firması başkanının üniversite dekanı ile yaptığı sohbete kulak misafiri olması üzerine barkod fikri oluşmaya başladı. Firma, mağazalardaki kasalarda ürün bilgilerinin otomatik olarak olarak gelmesine yarayacak bir yöntemin geliştirilmesi için üniversiteden yardım istiyordu ancak dekan konuya pek sıcak bakmadı. Bernard Silver, George Laurer ve Norman Woodland, Lee De Forest’ın geliştirdiği filmin ses kayıtlarında kullanılan bir teknik ile Mors alfabesinde kullanılan nokta ve çizgileri 1948 yılında bu iş için kullanmaya karar verdi. Woodland, bu çalışması hakkında “Noktaları ve çizgileri aşağı yönde uzatarak ince ve kalın çizgileri yan yana dizdim.” açıklamasında bulundu.

Barkod ürünlerin kimliğidir. Barkodsuz ürünlerin tüketilmemesi ve tüketilmesine engel olunması gerekir. Barkod no sistemi 1940’ların sonunda bulunmuş ve günümüze kadar kullanılmış bir sistemdir. Tüketilecek ürünün tanınması ve bir barkodunun olması kalite ve güvenilirlik açısından oldukça önemlidir. Barkod sistemi sayesinde çok tüketilen ve az tüketilen ürünleri kolaylıkla ayırt edebiliriz. Bunların güne, haftaya, aya dökümünü yapabiliriz. Barkodu olmayan ürünlerin bile alışveriş marketlerinde ve alışveriş merkezlerinde bir barkod kaydı bulunur. Örneğin aldığınız ekmeğin barkod bilgileri satılan marketin bilgisayarında kayıtlıdır. Sadece üzerinde barkod yoktur.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir