asma tavanlar

Asma Tavan Modelleri Nelerdir?

Asma tavan, genellikle tavanların daha estetik görünmesi, ısı ve ses yalıtımının sağlanması amacıyla kullanılan dekoratif tavan modelidir. Özellikle tavanda kablolar ya da tesisat boruları gibi estetiği bozan durumları ortadan kaldırmak için kullanılır. Birbirinden farklı amaca ve ortama uygun asma tavan modelleri bulunmaktadır.

Asma Tavan Modelleri Nelerdir?

Asma tavanlar, sadece evlere değil, hastane, mağaza, ofis gibi binalara da yapılmaktadır. Bu yüzden her ortama uygun farklı asma tavan modelleri bulunmaktadır. Bu modelleri birbirinden ayıran birçok özellik bulunmaktadır. Size en uygun olan asma tavan modelini bulmak için, tavan türleri hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir.

asma tavan modelleri 1

Alçıpan Asma Tavan

Bu tavan modeli, uygulaması ve kullanmasının kolaylığı açısından sıklıkla iç mekân tavanlarında kullanılmaktadır. Yangına dayanıklı olması nedeniyle elektrik gibi tesisatlarınızı gizlemede bu asma tavan modelini kullanabilirsiniz. Ev tavanları için sıklıkla bu tavan türü kullanılmaktadır.

Vektörel Asma Tavan

Vektörel asma tavan modelleri için vektörel panel sistemler kullanılmaktadır. Bu asma tavan modelinde tavan boşluğuna erişebilirsiniz. Genelde çok yüksek tavanların estetik görünerek alçaltılması amaçlanmaktadır.

Metal Asma Tavan

Metal asma tavan, bakımının çok kolay olması ve mekâna görsellik, ferahlık katması nedeniyle genellikle okul, hastane gibi hizmet binalarının tavanları için tercih edilmektedir. Aynı zamanda ses ve ısı yalıtımı yaparak büyük alanlarda enerji tasarrufu yapılmasını sağlar.

asma tavan modelleri 1

Akustik Asma Tavan

Metal tavanların kaplanması için genellikle akustik asma tavan modelleri kullanılmaktadır. Estetik olması ve kolay montelenmesi nedeniyle tercih edilmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi ses yankılanmasını engeller.

asma tavan modelleri 2

Geri dönüşüme sahip atık maddelerin, kimyasallarla tekrar işlenmesi sonucu tekrardan yapıldığı için çevre dostu asma tavan modelidir. Beyaz renkte olabileceği gibi, boyanma özelliğine sahip olduğu için istenilen renklerde boyanarak kullanılabilir. İçerdiği kimyasallar ise insan sağlığına zararlı değildir.

Karolam Asma Tavan

Bu asma tavan modeli, sadece bir asma tavan türü kullanılarak yapılmamaktadır. Taşyünü, akustik ve karolam asma tavan modelleri birleşimi sonucunda oluşturulur. Karolam asma tavanları tek başına vinil ve alüminyum kaplamasından oluşturulan modellerdir.

asma tavan modelleri 3

Alüminyum Asma Tavan

Bu asma tavan modeli, taşıyıcı profillere metal plakaların montelenmesi ile oluşturulmuştur. Kullanımı ve montelenmesi kolay olduğu için spor salonu, mağaza, büro gibi yerlerde bu asma tavan modeli kullanılmaktadır.

Petek Asma Tavan

Bu asma tavan modelleri, isminden de anlaşılabileceği gibi petek görüntüsü şeklinde iç içe yerleştirilmiş alüminyum profillerden oluşmaktadır. Petek şekillerinin içindeki boşluklar sayesinde havalandırma işlemi kolaylıkla yapılmaktadır. Bu yüzden alışveriş merkezleri, havalimanları gibi kapalı toplu alanlarda kullanılması uygundur.

asma tavan modelleri 3

Lamel Asma Tavan

Bu asma tavan modelinde, taşıyıcılar, lameller, u ve derz profilleri kullanılmaktadır. Taşıyıcılar daha sağlam olması için galvanizden üretilir. Ancak diğer ürünler alüminyumdan üretilmektedir. Dekoratif amaçlıdır ve paslanma yapmaz. Bu nedenle alışveriş merkezlerinde, spor salonlarında ya da yıkanmasının ya da ıslanmasının sorun olmayacağı yerlerde kullanılmaktadır.

Asma Tavan Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Asma tavan modelleri seçerken, hangi ortamda kullanacağınız en önemli konudur. Evinizin dekoru için vektörel asma tavan gibi bir tavandansa, alçıpan asma tavan modeli daha uygun olacaktır. Aynı zamanda kullanım amacınız da seçeceğiniz asma tavan modeli için önem taşımaktadır. Kapalı alanlarda temiz havayı önemsiyorsanız petek asma tavan yaptırmanız havalandırma sisteminizin iyi olmasını sağlayacaktır. Fayanslarla kaplı bir ortam için, lamel asma tavan modeli sizin için daha uygun olacaktır. Ya da toplantı odası gibi mekân için akustik asma tavan modeli, oluşacak gürültüleri engelleyecektir. Büyük bir alanda ısı tasarrufu yapmak istiyorsanız ise metal asma tavan ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

bayat ekmek tatlı tarifi

Bayat Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Yenmeyen ve bayatlayan ekmeklerimizi ne yapacağımız hep aklımızda kalan bir soru işaretidir. Atmaya kıyamadığımız bayat ekmekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir