Kırmızı Kabuklu Antep Fıstığı Fiyatları 2022

Kırmızı kabuklu antep fıstığı fiyatları 2022 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Kırmızı kabuklu antep fıstığı fiyatı işte detaylar.

Kırmızı kabuklu Antep fıstığı fiyatları 2021 yılında 60 TL civarında satışa sunulmaktaydı. 2022 yılında ise kırmızı kabuklu Antep fıstığı ürünlerinin toptan satış fiyatı 85 TL’den satışa sunuluyor. Marketlerde ve kuruyemişçilerde ise kırmızı kabuklu Antep fıstığı çeşitlerini kilosu 100 TL’den başlayan fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Kırmızı kabuklu Antep fıstığı gıda sektöründe tatlı yapımında, süslemede ve dondurma yapımı gibi alanlarda kullanılan bir malzemedir.

Antep fıstığının lezzetinin yanı sıra kaçıncı kalite ürün mahsulü olduğu da fiyatlarını etkiliyor. Peki kırmızı kabuklu Antep fıstığı fiyatları 2022 yılında ne kadar?

Çam Fıstığı Fiyatı

Kırmızı Kabuklu Antep Fıstığı Fiyatı

Kırmızı kabuklu Antep fıstığı her yılın eylül ayında hasat edilerek mahsuller toplanır. Fıstıkların başka bir toplanma zamanı da ağustos ayı başıdır. Ancak ağustos ayı başında toplanan fıstıklar boz olur. Bu fıstıklar genellikle tatlı yapımında kullanılır. Eylül ayında toplanan kırmızı kabuklu Antep fıstığının nem oranı %40 civarındadır.

Kırmızı kabuklu Antep fıstığı perakende satış yapan marketlerde kilosu 100 TL’den satışa sunulmaktadır. Antep fıstığının fiyatlarındaki değişimler hasat edildiği yere ve hasat maliyetlerine göre 100 ile 170 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Antep Fıstığı Fiyatı Son Dakika

Peugeot ÖTV’siz Fiyat Listesi 2022 – Engelli Araç…

Hyundai Fiyat Listesi 2022 – Hyundai Engelli Sıfır Araç…

Engelli Araç Fiyatları 2022 – ÖTV Muafiyeti Sıfır Engelli Araç…

Antep fıstığı fiyatı son dakika itibari ile ortalama olarak 1 kilogram için 110 TL’dir. Daha uygun fiyatlarla ya da daha pahalı fiyatlarla farklı kalitelerde Antep fıstığı ürünlerine ulaşmak mümkün. Ortalama satış fiyatı ise 110 TL civarında seyretmektedir. Güncel Antep fıstığı fiyatları ve ürün çeşitleri;

Gaziantep Fıstık Komisyoncuları

Gaziantep fıstık komisyoncuları yaptıkları iş itibari ile üreticiden malı alarak belirli bir komisyon kazanç elde etmek şartı ile perakende satış marketlerine satan kişilerdir. Komisyonculuğun özüne uygun olarak toptan alınan ve komisyon fiyatı çıkarıldıktan sonra müşteriye satılan fıstıkların tüketiciye ulaştıkları fiyat yükselmektedir.

Gaziantep fıstık üreticilerinin yoğunluklu olarak bulunduğu şehirlerimizden biridir. Gaziantep’te fıstık komisyoncularının uğrak durağı ise fıstık çarşısıdır.

Fındık Taban Fiyatı

Fındık Fiyatları

Bim Nutella Fiyatı

*Enter your name

Do not change these fields following

Google Haberler bölümüne abone ol sıcak gelişmeleri takip et.

Kaynak: https://bedavainternet.com.tr/kirmizi-kabuklu-antep-fistigi-fiyatlari/

Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar?

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, bu fiyatlandırmanın fahiş olduğunu ve işlenmiş fıstığın 70-80 lira arasında satılması gerektiğini belirtti. Çolak, "Boz fıstık, ilk hasat döneminde 18-22 lira arasında alıcılara satıldı. Ben fıstık olarak ise şu anda 28-33 lira arasında fiyatla alıcı bulmaktadır. Bu fiyattan satılan fıstık, az bir işlem gördükten sonra tüketicinin masasına 120 liradan ulaştı. Fiyatların bu denli yüksek olmaması lazım. Kuruduktan sonra fıstıkta ister istemez kilogram olarak azalmalar oluyor. Kuruması ve kabuğunun çıkmasıyla yüzde 40 ile 60 arasında ağırlığını kaybeden fıstık ortalama 70-80 lira gibi bir fiyattan satılması gerekirken, bu rakam 120 liraları görüyor" diye konuştu.

Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar?

Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar?

Çolak, bu yılın çiftçiler arasında ürün azlığı nedeniyle yok yılı olarak kabul edildiğini, ancak diğer yok yıllarından farklı olarak kurak iklim nedeniyle rekoltenin daha aşağı seviyelerde olduğunu belirtti. Fıstığın yok yıllarında yüzde 30-40 seviyelerinde hasadının yapıldığını ancak bu yıl hasatların yüzde 25 seviyelerine kadar düştüğü dile getiren Çolak, "Fıstıkta bu yıl yok yılını yaşıyoruz. Havaların bu yıl kurak gitmesinden dolayı iyice yok yılını yaşıyoruz. Normal yıllarda var yılında yüzde 80 hasat elde ediyorsak, yok yılında da yüzde 30-40 seviyelerinde yapardık. Bu sene hem yok yılı olması hem de aşırı kuraklık sebebiyle her yıldan daha düşük seviyede yüzde 25 seviyelerinde rekolte elde edeceğimizi öngörüyoruz" dedi.

Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar?

Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar?

Antep fıstığında da fındık ve çay gibi taban fiyat belirlenmesi gerektiğini belirten Çolak, şunları söyledi:

"Çiftçinin elinde alternatifi olmuş olsa, TMO alım yapıp fiyatlara müdahale yapmış olsa tüccarlar alım fiyatlarını yükseltir. Ancak taban fiyatı olmaması nedeniyle tüccarlar, bir araya gelerek fıstığın kilogram fiyatını belirliyor. Tüccarların bu girişimi sonrası çiftçi, belirlenen fiyata fıstığını satmaya eli mahkum kalıyor."

Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar?

Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar?

Kaynak: https://www.haberler.com/haberler/antep-fistigi-kilosu-ne-kadar-2022-antep-fistigi-14963982-haberi/