Amerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri

Söz konusu erkek saç modelleri olduğunda Amerikan tıraşı asla eskimeyen stiller arasında gösterilebilir. Bu zamansız model, her saç tipine ve uzunluğuna göre ayarlanabiliyor ve hemen herkese çok yakışıyor. Eğer siz de saç stilinizi değiştirmek istiyor ancak bir türlü karar veremiyorsanız Amerikan tıraşı hakkında daha fazlasını keşfedin. İşte Amerikan tıraşı modelleri hakkında merak edilen her şey.

Amerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-1 - Saç Bakım GüzellikAmerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Amerikan tıraşı kaç numara?

Amerikan tıraşı her saç uzunluğuna göre ayarlanabilse de özünde kısa bir saç modeli. Dolayısıyla en çok yaz aylarında tercih ediliyor. Erkek Amerikan tıraşının 2022-2023 sezonunda da revaçta olduğunu unutmadan söyleyelim.

Peki, sevilen erkek saç modellerinden biri olan Amerikan tıraşı nasıl bir model? Bu saç modeli için saçın yan tarafları ve arkası çok kısa (1 numara), saçın tepe kısmı ise daha uzun (3-4 veya 5 numara) olmalı. Elbette bu modelin de kendi için de farklı çeşitleri bulunuyor. Geniş Amerikan tıraşı, izsiz Amerikan tıraşı, izli Amerikan tıraşı; tercih edebileceğiniz Amerikan tıraşı saç modellerinden yalnızca birkaçı. Örneğin geniş Amerikan tıraşı için kulak üstünden 7 cm yukarısına kadar saç 1 numara kesilmeli, diğer kısımlarda ise tercihe göre makasla ya da 5-6 numara tıraş makinesi ile kesim yapılabilir.

Amerikan tıraşı nasıl yapılır?

Amerikan tıraşı modelleri erkek stilleri için saçların yan bölümleri 0-1-2 gibi saç kesim numaraları ile oldukça kısa bırakılır. Saçların tepe bölümü ise isteğe göre normal uzunlukta veya 7-8 saç kesim numarası ile orta uzunlukta kullanılabilir. Eğer kısa bir Amerikan tıraşı modeli istiyorsanız yanları 0 numara, üstleri 6 numara ile yapmanızı öneririz.

Amerikan saç tıraşı kimlere yakışır?

Amerikan tıraşı dendiğinde ilk olarak aklınıza 2000’li yıllar geliyor olabilir. Çünkü o dönemde bu saç modeli özellikle futbolcular arasında yaygın olarak kullanılıyordu. Tarihine baktığımızda ise başlangıçta sadece Amerika ordusu subayları tarafından yapıldığı ve zamanla dünyaya yayıldığı düşünülmekte.

Amerikan tıraşı modellerinin hemen herkese yakıştığını belirtmiştik. Bu saç modeli farklı uzunluklara uyarlanabildiği için siz de yüz şeklinize uygun bir modeli rahatlıkla deneyebilirsiniz. Bu noktada stilistinizin görüşlerinizi almanız önemli. Bununla birlikte Amerikan tıraşının özellikle yuvarlak yüzlü beylere yakıştığını belirtmekte fayda var.

Amerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-3 - Saç Bakım GüzellikAmerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Amerikan tıraşı modelleri

Amerikan tıraşı erkek stilleri hakkında gerekli bilgileri verdikten sonra, gelelim tercih edebileceğiniz farklı seçeneklere. Saç stilinizi değiştirmeden önce aşağıdaki Amerikan tıraşı saç modellerine göz atmayı unutmayın.

Klasik Amerikan tıraşı

İlk önerimiz klasik Amerikan tıraşı. Bu model için daha önce de açıkladığımız gibi saçların yan kısımları çok kısa, üst kısımları ise orta uzunlukta olmalı. Bu erkek saç modelini özellikle sıcak havalarda daha serin hissetmek için yaz aylarında tercih edebilirsiniz.

Düz saçlar için uzun Amerikan tıraşı

Kolej kesimi olarak da hatırlayabileceğiniz bu erkek saç modeli, düz saçlı erkekler için son derece ideal. Saçlarınızın güzelliğini göz önüne çıkarmak için saçlarınızın yanlarını kısaltın, üst kısımları ise orta uzunluktan daha uzun bir boyutta bırakın. Böylece saçlarınız nazikçe yanlara dökülecek ve son derece doğal bir görünüm oluşturacak.

Kademeli Amerikan tıraşı

Amerikan tıraşı saç modelleri arasında sıkça tercih edilen bir diğer model de bunun kademeli versiyonu. Saç kesiminizin daha doğal görünmesi için yan tarafların uzunluğunu kademeli olarak kısaltın. Yanlardan yukarı doğru saç uzunluğu adım adım artsın.

Amerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-5 - Saç Bakım GüzellikAmerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Arkaya doğru Amerikan tıraşı

Daha ciddi bir stil arayan beyler Amerikan tıraşını bu şekilde kullanabilir. Bu model için saçlarınızın üst kısımlarını enseye doğru uzatın, yanlar ise yine kısa olsun. Ardından saçlarınızı geriye doğru şekillendirin ve bir saç şekillendirici ürün ile sabitleyin.

İzli Amerikan tıraşı

İzli Amerikan tıraşı saç kesiminde saçların yan bölümleri ile üst kısmı arasındaki geçiş son derece keskin olur. Üst kısmı dilediğiniz uzunlukta bırakabilir, yanları ise 2 veya 3 numara saç kesimi ile keserek geçişi belirgin yapabilirsiniz.

İzsiz Amerikan tıraşı

Adından da anlaşılacağı gibi bu Amerikan tıraşı saç modelinde saçların yan bölümleri 3 numara, üst bölümü 5-6 numara, geri kalanı ise 3 numara ile şekillendirilir. İki bölüm arasındaki geçiş ise makasla izsiz şekilde yapılır. Özetle saçların yanları ile tepe kısmı arasındaki geçiş son derece yumuşak olmalı.

Gizli Amerikan tıraşı

Gizli Amerikan tıraşı modelinde saçların yan kısımlarındaki kısa kesimler makine ile kısaltılırken üst kısımlar makas ile kesilir. Böylece kesimin yine daha doğal durması sağlanır ve aradaki geçiş gizlenmiş olur.

Kalın telli saçlar için Amerikan tıraşı

Eğer saçlarınız doğal olarak kalın telliyse çoğu insana göre daha şanslısınız. Bu tür saçlarda Amerikan tıraşı kullanmak için yanları çok kısa tutmamanızı öneririz. Yanlar ile üst kısım arasında az bir fark bırakarak üst bölümün orta uzunlukta kalmasını sağlayın. Böylece son derece dengeli bir görünüm oluşacak.

Amerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-7 - Saç Bakım GüzellikAmerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-8 - Saç Bakım Güzellik

Kıvırcık saçlar için Amerikan tıraşı

Eğer kıvırcık saçlara sahipseniz Amerikan tıraşı size çok yakışacak. Bu model için üst kısımdaki saçlarınızı düz saçlı beylere göre daha uzun tutun. Böylece kontrol altına almanız ve şekillendirmeniz çok daha kolay olur. Yanları ise oldukça kısa tutmalısınız.

Amerikan tıraşı saç bakımı

Amerikan tıraşı saç modelleri, genelde kısa kullanıldığından son derece zahmetsizdir. Eğer saçlarınız doğal olarak düzse bu kesimi kullanırken çok rahat edeceksiniz. Çünkü yıkayıp çıkmanız bile yeterli olacak. Bunun yanı sıra dalgalı veya kıvırcık saçlara sahipseniz de şekillendirici ürünlerle farklı stiller deneyerek Amerikan tıraşı ile stilinizi harika bir biçimde tamamlayabilirsiniz.

Bonus: Stilinizi kokunuzla tamamlayın!

Yukarıdaki Amerikan tıraşı modellerinden size uygun olanı seçtikten sonra, geriye sadece stilinizi kokunuzla tamamlamak kalıyor. Axe’ın ikonik kokularından Axe Africa’yı deneyin. Vanilya ve mandalinanın eşsiz bileşenleriyle uzun süre harika kokmanıza yardımcı olur. Yeni Axe Africa’nın ter kokusunu maskelemeden durduran Dual Action teknolojisi sayesinde artık hiçbir şeyden çekinmenize gerek yok. Tüm vücudunuza uygulayın ve 48 saat etkileyici kokmaya devam edin. Egzotik baharatlar ve aromalarla zenginleştirilen formüle sahip Axe Africa ile sizin devriniz başlasın. Gittiğiniz her yerde karşı konulamaz vanilya ve mandalina kokusu ile dikkatleri üzerinize toplayın.

Kaynak: https://www.sacbakimguzellik.com/erkek-sac-modeli/amerikan-tirasi-erkek-sac-modelleri

Amerikan Traşı Nasıl Olur?

Amerikan traşı nasıl olur başlıklı yazınızda kısa erkek saç modelleri arasında her zaman kendisine bir taraftar bulan Amerikan traş şeklinden bahsetmek istiyoruz. Erkek Amerikan traşı, özellikle yaz dönemlerinde en çok aranılan saç modeli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Amerikan saç kesimi özellikle yuvarlak yüzlü erkeklerin en çok kullandığı saç modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Amerikan trasi kendi içinde yüksek amerikan traşı, izli amerikan traşı ve izsiz amerikan traşı olarak seçeneklere sahiptir. Konu hakkındaki detayları birlikte görelim.

Amerikan Traşı Nasıl Olur?

Günümüzde her ne kadar uzun saç modelleri veya önü uzun arkası kısa saç modelleri tercih edilse de amerikan traşı gibi  kısa erkek saç modelleri de oldukça fazla bir kullanıcıya sahiptir. Kısa saç modelleri arasında Amerikan traşı erkek saç modellerinin 2022-2023 erkek kısa saç modelleri arasında öne çıktığını görmekteyiz.

Amerikan traşı nedir? Nereden gelmiştir diye merak edenler için şöyle bir cevap verelim. Amerikan tıraş, ilk olarak Amerikan ordusu subaylarının yaptığı söylenmektedir. Oradan dünyaya yayıldığı düşünülmektedir.

Amerikan Traşı Nedir

Erkek kısa saç modelleri 2020 arasında yer alan Amerikan tıraşı saçın yan taraflarının ve arkasının çok kısa olması (1 numara ile) saçın Tepe kısmında 3-4 en fazla 5 numarayla traş yapılmasıdır.

Amerikan traş saç modelinin kendi içinde de çeşitleri vardır. Geniş Amerikan traşı, izsiz Amerikan traşı ve izli amerikan traşı gibi…

Geniş Amerikan traşı kulak üstünden 6-7 santim yukarısına kadar 1 numara olmalıdır. Diğer kısımlarda makasla tercihe göre makasla veya 5-6 numara traş makine ile alınabilir.

Amerikan Traşı Nasıl Yapılır?

Amerikan saç kesimi erkek stilleri için saçların yan kısımları 0-1 veya 2 numara ile kesilir. Saçların tepe kısmı ise normal uzunlukta bırakılabileceği gibi 7-8 numara saç kesimi gibi orta uzunlukta da bırakılabilir. Daha kısa saç kesimi erkek stili istiyorsanız yanları 0 numara üst kısımları 5 numara saç modelini kullanabilirsiniz.

İzli Amerikan Saç Modeli

İzli amerikan erkek saç kesimlerinde saçların yan kısımları ile tepe kısmı arasındaki geçiş keskin hatlarla belli olmaktadır. Tepe kısmını dilediğiniz uzunlukta kestikten sonra yan kısımları 2 veya 3 numara olarak keserek geçişleri belirgin yapmalısınız.

İşsiz Amerikan Traşı

İzsiz Amerikan traşı saç şeklinde saçların yan tarafı 3 numara ile, üst tarafı 5-6 numara ile veya saçların arka kısmı yan tarafı şakaklara kadar 1 numara ile,  geri kalan kısmı 3 numara şeklinde yapılmaktadır.

2 saç arasındaki geçiş makasla veya makine ile izsiz bir şekle sokulmaktadır. Kısacası saçların yan kısımları ile tepe kısmı arasındaki geçişler yumuşak geçiş şeklinde yapılmalıdır.

Gizli Amerikan Traşı

Gizli amerikan erkek traşı modelinde saçların yan kısımlarındaki kısa kesimler makine ile kısaltılarak üst kısımlar makas ile kesilir.

Klasik erkek amerikan saç modelleri ise saçların yanları ve üst kısımları da makine ile kesilmektedir. En çok kullanılan amerikan saç kesimi ise yanları 0, üst kısımları 5 numara saç kesimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İzli Amerikan traşı ise daha çok çocuklarda kullanılmaktadır. Yukarıdaki saçlar uzun bırakılmazsa şakakların alt kısmına kadar kulak üstünden 3 santim mesafeye kadar 1 numaralı tıraş yapılmaktadır.

Amerikan traşı yuvarlak yüz hatlarına sahip olanlara, oval yüz şekline sahip erkeklere daha çok yakışmaktadır.

Yüzü çok zayıf olan, zayıf yüz şekline ve uzun yüz şekline sahip olan erkeklere Amerikan saç önerilmemektedir.

Subay traşı ile Amerikan traşı karıştırılmaktadır. Subay tıraşında saçların yan kısmı yine bir numarayla veya 3 numarayla alınmaktadır, ancak tepe kısmı uzunluğu kişiye özel bırakılmaktadır ve makasla saç kesimi yapılmaktadır.

Amerikan tıraşı saç kesimi ise 1 numara yanlar, 3 numara veya 5 numara geri kalan kısımlar şeklinde oldukça kısa saç modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Erkek kısa saç modelleri arasında son zamanlarda Amerikan traşı saç kesimi üst kısmı 9-10 numaraya kadar çıkmaktadır.

 

 

 

 

Bir önceki makalemiz olan Erkek Fade Saç Modeli Ve Kesimi 2022-2023 başlıklı yazımızda Erkek Fade Saç Kesimi Modelleri, fade saç ve undercut saç hakkında bilgiler vermekteyiz.

Kaynak: https://www.tarzkadin.com/amerikan-trasi-nasil-olur