altının düşme nedenleri

Altın Fiyatları Neden Düşer ?

Dolar ve altın ilişkisine baktığımızda çok da paralel olmayan bir ilişki görmekteyiz. Doların güçlenmeye başlaması ile fiyatları dolar üzerinden değer biçilen altında düşüş eğilimi gözlemlenmesine yol açmaktadır. Yani dolar arttıkça altın fiyatlarında düşüş gerçekleşiyor. Doların zayıfladığı durumlarda ise altın fiyatlarında yükselme görülüyor. Uzmanlar bu durumu geçmiş verilerden de inceleyerek yorumlamaktadır. Çoğu ekonomik analiz altın ve dolar arasındaki ilişkinin ters yönde geliştiğini ortaya koymaktadır. Peki altın neden düşer ? Tonla Bilgi olarak sizlere açıklayalım…

Altındaki Düşüşün Nedenleri

Tabi ki bu durumun makul nedenleri bulunmaktadır. Yapılan analizlere göre altın ve petroldeki fiyatın artması zamanla enflasyonu tetiklemektedir. Artan enflasyon tasarruf sahiplerini direkt altına yöneltmeye başlamaktadır. Lakin doların güçlenmesi ve petrolün düşmesi ile enflasyon verisi değişmekte ve bu durum da altına olan talebi azaltmaya başlamaktadır. Bu şartlarda insanlar altın yerine doları seçmeye meyilli oluyorlar.

Doların diğer para birimleri karşısında gün geçtikçe değer kazanması ve yapılan analizlerin gelecekte de durumun böyle olacağını işaret etmesi dolara yönelen insan sayısını arttırmaktadır. Dolar özellikle bugünlerde yön belirleyen en önemli faktör olarak karşımızdadır. Artan faiz oranları, altının yatırımcısına genellikle sadece fiyat artışları aracılığıyla getiri sağladığı için metalin çekiciliği oldukça azalma eğilimi göstermektedir.

Dolara yönelik talebin artması altının piyasadaki fiyatlarını düşürmüştür. Bu da altın yatırımcılarının oldukça zarara uğramasına sebep olmuştur. Artık “güvenli liman” olarak tahviller dahi altından önce görülmeye başlanmıştır. Uzmanlar reel faizin kısa ve orta vadede düşmesiyle altının daha da düşme eğilimi gösterebileceğini söylemektedir.

Lakin uzun vadede faizlerin yükselmesi durumunda altın için olumlu bir durum doğabilir. Enflasyondan korunmak için seçilen altın son dönemde yaşadığı düşüşlerle artık tercih edilememeye başlandı. Doların yükselmesi altındaki düşüşe neden olarak onun kurtarıcı imajına oldukça zarar vermeye başladı.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

mide yanması

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ?

Mide yanması, genellikle yediğimiz ve içtiğimiz yiyeceklerden kaynaklanan, mide asitin de meydana gelen değişimler sonucu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir