zimbabwe plakası telefon kodu

+263 Telefon Kodu | ZW Nerenin Plakası

+263 hangi ülkenin telefon kodudur?
+263 hangi ülkenin telefon alan kodudur?
+263 nereye ait telefon kodudur?

+263 Zimbabwe ülkesine ait telefon alan kodudur.

ZW Hangi Ülkenin Plakasıdır?
ZW nerenin plakasıdır?
ZW hangi ülkenin plaka kodudur?
ZW plakası nereye aittir?

ZW Zimbabwe ülkesinin uluslararası plaka kodudur.

ZİMBABWE
Zimbabwe Afrika kıtasında yer almaktadır. Yüzölçümü 390.757 kilometrekare olan Zimbabwe bir kara ülkesidir. Zambiya, Mozambik, Botsvana ve Güney Afrika Cumhuriyeti Zimbabwe ile sınırı olan ülkelerdir. Zimbabwe’nin başkenti ise Harare’dir. Zimbabwe’nin toplam nüfusu ise 16.337.760’dır. Bu nüfusun %50.7 ‘sini yani 8.289.473’nü kadınlar geriye kalan 8.048.287’sini ise erkekler oluşturmaktadır. Ülke’nin tek bir resmi dili olmayıp resmi yazışmalarda da kullanılan İngilizce bu dillerden biridir. İngilizce özellikle şehir merkezlerinde konuşulmakta olup kırsal alanlarda ise yerel diller kullanılmaktadır. İngilizce dışında ülkede 14 farklı dil daha resmi dil olarak kabul edilip kullanılmaktadır. Bu dillerden Shonaca %70 ile en çok konuşulan dil konumundadır. Shonacadan sonra en çok konuşulan dil %20’lik oranıyla Ndebelece’dir. Diğer resmi diller ise şunlardır: Çevaca, Çibarvece, Kalangaca, Koisanca, Nambyaca, Ndau, Tsongaca, Sothoca, Chitongaca, Tsvanaca, Vendaca ve Xhosaca’dır.

zimbabwe plaka telefon

Zimbabwe İklimi
Zimbabwe’de Tropikal iklim görülmektedir. Dört mevsimin belirgin olarak yaşanmadığı ülkede yaz ve kış mevsimi yaşanıyor denilebilir. Ülkede yazlar çok nemli ve sıcak geçebilmekte, kışlar ise yaza göre kısmen ılıman geçmektedir. Ülkeye düşen yağışların büyük bir bölümü Kasım-Mart ayları arasında gerçekleşmekte ve zaman zaman çok şiddetli ve yoğun olan bu yağışlar ekili arazilere zarar vermekte hatta zaman zaman can kayıplarına bile sebep olabilmektedir.

Ülkenin Ekonomisi
Ülke ekonomisi tarım, madencilik ve imalat sektörüne göre şekillenmiştir. Bu sektörlerden tarım sektörüyle uğraşan nüfus oranı en fazladır ve %35’lik dilimi oluşturmaktadır. Çalışan nüfusun %30’u sanayi ve ticaret, %20’si hizmet sektörü geri kalan %15’lik kısım ise hükümet işleriyle uğraşmaktadır. Giyim, Kimya sanayileri ve hafif endüstri gelişme göstermiştir. Ülkede yetiştirilen tarım ürünlerine ise tütün, şeker, pamuk, buğday ve mısır örnek olarak verilebilir. Ülkede para birimi olarak ise Zimbabwe doları kullanılmaktadır. Ancak 1980 yılında ülkenin bağımsızlığı ile tedavüle giren bu para birimi yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı günümüzde tedavülden kaldırıldığı için kullanılmamaktadır. Şu an ülkede kullanılan para birimleri ise ABD Doları, Avro, Güney Afrika Randı ve İngiliz Sterlini’dir.

Hakkında Admin

Gündem konuları, ülkemiz, dünya ülkeleri, genel kültür, ünlü biyografileri, market aktüel, kampanya, eğitim, bir çok konuda ipucu ve gezgin bilgiler sunan yazar..

İlginizi Çekebilir!

ev hanımları için bilgiler

Ev Hanımları İçin Seçtiğimiz Pratik Bilgiler

Dünyada hem yorucu hem de rahat bir çok meslek vardır. Örneğin , inşaat işçiliği fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir