En uzun gece neden 21 Aralık’ta yaşanır? En uzun gece hangi ilde?

21 Aralık bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılıyor. En uzun gecenin yaşanacağı 21 Aralık'ta güneş ışınları Oğlak dönencesine 90 derece açı ile gelecek.

EN UZUN GECE NEDEN YAŞANIR? KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR?

Kış Gündönümü'nde (yaklaşık 21 Aralık), güneş ışıkları Oğlak Dönencesi'ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılır. 21 Aralık günü yılın en kısa günü ve bu gece ise yılın en uzun gecesi yaşanacak. Bilimsel olarak da kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık tarihinde, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi yaşanıyor.

21 Aralık tarihi ile beraber Dünya'nın Güneş etrafında dönmesi ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün ortaya çıkar. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır. 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks (gece – gündüz eşitliği) tarihleri 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine de solstis (gündönümü) tarihleri denir.

Kuzey Yarım Küre Güneş ışınları Yengeç Dönencesi'ne 43°06′ lık açı ile gelir. Kış mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gece en kısa gündüz yaşanır.Yengeç Dönencesi'nden kuzeye gidildikçe gece süresi uzar gündüz süresi kısalır. Bu tarihten itibaren geceler kısalmaya gündüzler uzamaya başlar. Fakat 21 Mart tarihine kadar geceler gündüzlerden uzundur. Aydınlanma çemberi Kuzey Kutup Dairesi'ne teğet geçer.

Yengeç Dönencesi'nin kuzeyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dar açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları büyümeye başlar. Yengeç Dönencesi'nin kuzeyinde en uzun gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları kısalmaya başlar. Güney Yarım Küre Güneş ışınları Oğlak Dönencesi'ne 90° lik açı ile gelir. Yaz mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gündüz en kısa gece yaşanır. Oğlak Dönencesi'nden güneye gidildikçe gündüz süresi uzar gece süresi kısalır.

Bu tarihten itibaren gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlar. Ancak 21 Mart tarihine kadar gündüzler gecelerden uzundur. Aydınlanma çemberi Güney Kutup Dairesi'ne teğet geçer. Oğlak Dönencesi'nin güneyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dik açı ile alır.

TÜRKİYE'DE EN UZUN GECE EN KUZEYDEKİ SİNOP'TA YAŞANACAK

21 Aralık'ta, ülkenin Kuzey'indeki Sinop'ta en uzun gece olacak. En kısa gece Hatay'da yaşanacak.

Kuzey yarım kürede Oğlak dönencesine güne ışıklarının dik geldiği 21 Aralık'ta en uzun gece yaşanacak ve geceler kısalmaya başlayacak. 21 Aralık'ta ülkemizde en uzun gece ise Kuzey’deki Sinop’ta yaşanacak.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/en-uzun-gece-neden-21-aralikta-yasanir-en-uzun-gece-hangi-ilde-6839183/

En uzun gece 21 Aralık'ta neler oluyor? Kış gündönümü nedir?

21 Aralık'ta Türkiye'de en uzun gece yaşanmaktadır. Kış gündönümü olarak kabul edilen 21 Aralık itibariyle geceler kısalmaya başlar, gündüzler uzar. İşte 21 Aralık kış gündönümü ve en uzun gece ile ilgili merak edilenler.

KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR?

Güneş ışınlarının Oğlak Dönencesi'ne dik geldiği andır. Kuzey yarımkürede günler uzamaya, güney yarımkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarımkürede kışın, güney yarımkürede yazın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarımkürede en uzun gündüz, Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşanır.

21 ARALIK EN UZUN GECEDE NELER OLUYOR?
Güneş ışınları Güney Yarımküre’ye gelebileceği en dik, Kuzey Yarımküre’ye en eğik açılarla gelir.

Güney Yarımküre’de yaz, Kuzey Yarımküre’de kış mevsiminin başlangıcıdır.

Üzerinden Oğlak Dönencesi’nin geçtiği karaların iç kısımları, Dünya’nın en sıcak yerleridir.

Güney Yarımküre’de en uzun gündüz, Kuzey Yarımküre’de ise en uzun gece yaşanır.

Bu tarihten sonra (21 Aralık) Kuzey Yarımküre’de gündüzler uzamaya (kış gündönümü) Güney Yarımküre’de kısalmaya (Yaz gündönümü) başlar.

Güneş ışınlarının atmosferde katettiği yolun en kısa olduğu yer Oğlak Dönencesi’dir.

Öğlen saat 12.00’de Oğlak Dönencesi’nde yataya dik duran cisimlerin gölgesi oluşmaz.

Aydınlanma çizgisinin sınırları Kutup dairelerinden geçer. Güney Kutup Kuşağı aydınlanma çemberi içinde iken, Kuzey Kutup Kuşağı karanlık çember içindedir.

Kuzey Kutup Dairesi’nde sadece bu gün 24 saat süreyle gece, Güney Kutup Dairesi’nde ise 24 saat süreyle gündüz yaşanır.

Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay’da yaşanır.

En uzun gece ise Sinop'ta yaşanıyor.

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/gundem/en-uzun-gece-21-aralikta-neler-oluyor-kis-gundonumu-nedir-6665608

21 Aralık kış dönümü nedir? En uzun gece bugün mü, kaç saat sürüyor? 21 Aralık kış ekinoksu

En uzun gecenin yaşanacağı gün geldi çattı. Kış dönümünün gerçekleşeceği 21 Aralık günü yani bugün en uzun geceyi ve en kısa gündüzü yaşayacağız. Merakla beklenen Kış dönümünün yaşanacağı 21 Aralık'ta neler olacak herkes tarafından merak edilmeye başlandı. Peki 21 aralık kış dönümü nedir, En uzun gece bugün mü, kaç saat sürüyor? İşte 21 Aralık kış dönümü (ekinoksu) dair tüm merak edilenler:

Dünya dönerken yarısı Güneş’i görebilir, diğer yarısıysa gölgede kalır. 23.5 derecelik eksen eğikliği sebebiyle bir yarımküre diğerinden daha fazla ışık alır; böylece o yarımkürede günler daha uzun yaşanır. Güneş, yılda iki defa dönencelere dik açıyla geldiğinde, bir yarımkürede en uzun gündüz yaşanırken diğer yarımkürede en uzun gece yaşanır ve bu olay, "gündönümü" olarak adlandırılır. Kuzey yarım kürede yaşanılacak gündönümü yani en uzun gece bugün itibariyle başlıyor. Bu uzun gecede Oğlak dönencesi'ne dik bir şekilde geliyor. Dünya kendi ekseni etrafında dönerken bir yandan da Güneş’in çevresinde dolanır. Böyle olduğu içinde karşımıza çıkan tarihler ve sonuçlar birçok kişi tarafından karıştırılır. Son günlerde en çok merak edilen konulardan biri 21 Aralık kış dönümü oldu. 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks tarihleri, 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine de solstis (gündönümü) tarihleri olarak adlandırılır. Ülkemizde 21 Aralık gecesi yani bugün yaşanacak en uzun gece 15 saat 6 dakika ile Kuzey'deki Sinop'ta gerçekleşecek. Peki 21 Aralık kış dönümü nedir? En uzun gece kaç saat sürüyor? İşte detaylar... 

KIŞ DÖNÜMÜ NEDİR?

21aralık kış gündönümünde, güneş ışıkları Oğlak Dönencesi'ne dik açıyla gelir. Güneş ışıkları dik açıyla geldiği için Kuzey yarımkürede günler uzamaya, güney yarımkürede kısalmaya başlar. 21 aralık tarihinde gerçekleşen bu olay bazı ülkelerde yani kuzey yarımkürede kış mevsiminin,  güney yarımkürede ise yaz mevsimin başlangıcı olarak sayılır.

Ayrıca bazı ülkelerde ise yazın veya kışın tam ortası olarak kabul edilir. Güney yarımkürede en uzun gün, Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşanır. Kuzey yarımkürede gölgelerin en uzun olduğu gün olarak geçer.

EN UZUN GECE (21 ARALIK) KAÇ SAAT SÜRECEK?

21 Aralık Güney yarımkürede yaz, Kuzey yarımkürede kış mevsiminin başlangıcıdır. Bu tarihten itibaren Kuzey yarımkürede gündüzler uzamaya (kış gündönümü) Güney yarımkürede kısalmaya (Yaz gündönümü) başlar. Böylelikle Türkiye'de 21 Aralık 2020 Pazartesi yani bugün en uzun gece yaşanacak.

EN UZUN GECE HANGİ ŞEHİRDE YAŞANACAK?

Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşandıktan sonra 23 Aralık'tan itibaren geceler kısalıp gündüzler uzamaya başlayacak. 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gece ise Kuzey'deki Sinop'ta yaşanacak. En kısa gece Hatay'da yaşanacak.

DİĞER GÜNDÖNÜMLERİ VE EKİNOKS TARİHLERİ

21 Mart (ekinoks) : Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarım küre sonbahara girer.

21 Haziran (Yaz gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da Yaz gündönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar.

23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarım kürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarımkürede ise bahara geçiş olur.

Kaynak: https://www.yasemin.com/pratik-bilgiler/haber/2975554-21-aralik-kis-donumu-nedir-en-uzun-gece-bugun-mu-kac-saat-suruyor-21-aralik-kis-ekinoksu