Ukraynalı firmaya ait, 'tehlikeli madde' taşıyan bir uçak Kavala'ya düştü

Yunan Devlet Ajansı AMNA'nın haberine göre, uçak "tehlikeli madde" taşıyordu. Bu nedenle, yetkililer uçağın cumartesi gecesi düştüğü Kavala'nın Palaiohoriou bölgesindeki tüm itfaiye güçlerinin ve ilk yardım ekiplerinin olay yerinden uzaklaşmasını istedi.

Patlayıcı uzmanlarından oluşan bir ekip ise uçağın taşıdığı yükün ne kadar tehlikeli olduğunu belirleyerek, alınacak tedbirleri kararlaştırmak üzere olay yerine doğru harekete geçti.

Pilot, uçağın motorunda arıza olduğunu bildirerek acil iniş izni istedi ancak havaalanına varamadan motor havada alev aldı ve uçak Kavala'da yerleşim bölgesine yakın bir alana düştü.

Ukraynalı bir firmaya ait olan uçak Sırbistan'dan Ürdün'e kargo taşıyordu.

Görgü tanıkları uçağın düşmesinin hemen ardından çok sayıda patlama sesi duyulduğunu ve yangın başladığını aktardı.

Kazanın yaşandığı alanda yanık yakıt kokusu ve yoğun duman hakim.

Uçakta sekiz mürettebatın olduğu tahmin ediliyor.

Ukraynalı firmaya ait, "tehlikeli madde" taşıyan Antonov An-12 tipi kargo uçağının Yunanistan'ın Kavala kentine düşmesinin ardından, bölgede özel güvenlik önlemleri alındığı bildirildi.

Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, olay yerinde güvenlik çemberi oluşturulduğu ifade edildi.

Açıklamada, kaza yerine yakın Antifilippoi ve Palaiohori sakinlerinden, uçağın düşmesi nedeniyle oluşan dumandan korunmak amacıyla cam ve kapılarını kapalı tutması istendi. Bölge sakinlerine, olay yerine yaklaşmaması ve yetkililerin talimatlarına uyması yönünde uyarı yapıldı.

Yunan Silahlı Kuvvetlerine ait mayın temizleme ekiplerinin bölgede bulunduğu belirtilen açıklamada, Atina'dan da özel ekibin bölgeye yönlendirildiği kaydedildi.

Açıklamada, kaza sonucu bölgede yaşanan elektrik ve su kesintisinin büyük ölçüde giderildiği belirtildi.

Yunan basınında yer alan haberlere göre, uçakta bulunan beyaz toz halindeki madde, kaza yerine yaklaşanların gözlerinde ve dudaklarında yanık hissi oluşturuyor.

Sırbistan Savunma Bakanı Nebojsa Stefanovic'in yaptığı açıklamaya göre, Sırbistan'ın Niş kentinden yerel saatle 20.40'ta kalkan uçağın hedefi Bangladeş'ti.

Amman, Riyad ve Ahmedabad'a da uğraması planlanan uçak, Bangladeş Savunma Bakanlığının alıcısı olduğu ve Sırbistan'da özel bir firmanın ürettiği, içerisinde mayınların da bulunduğu 11,5 ton askeri malzeme taşıyordu. 

Stefanovic, söz konusu patlayıcı malzemenin ihracatının yasalara uygun şekilde yapıldığını belirterek, Sırbistan Savunma Bakanlığından gerekli izinlerin alındığını ifade etti.

Uçakta bulunan Ukraynalı 8 mürettebat ise kaza sonucu hayatını kaybetti.

Ukraynalı firmaya ait Antonov An-12 tipi kargo uçağı dün gece Yunanistan'ın kuzeyindeki Kavala kentine düşmüştü.

Pilot, kaza öncesinde uçağın motorunda arıza olduğunu bildirerek acil iniş izni istemişti ancak havaalanına varamadan motor havada alev almış ve uçak Kavala'da yerleşim bölgesine yakın bir alana düşmüştü.

Görgü tanıkları uçağın düşmesinin hemen ardından çok sayıda patlama sesi duyulduğunu ve yangın başladığını aktarmıştı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/dunya/ukraynali-firmaya-ait-tehlikeli-madde-tasiyan-bir-ucak-kavalaya-dustu/2638651

Tehlikeli madde taşıyordu! Ukrayna kargo uçağı Yunanistan’da düştü

Sırbistan’ın Niş şehrindeki “Büyük Konstantin” havalimanında, geçen cumartesi gecesi 11.5 ton “tehlikeli madde” ile havalanan Ukraynalı kargo şirketi “Meridian”a ait Antonov AN-12 tipi nakliye uçağı, motorundaki arıza nedeniyle havada infilak ederek, Yunanistan’ın Kavala şehrinin Paleohori bölgesinde tarlalara düştü.

KURTULAN OLMADI

Uçaktaki 8 mürettebatın tamamı hayatını kaybederken, kaza bölgesindeki tüm cesetlere ulaşıldığı bildirildi. Enkazın yakınında radyoaktif ya da kimyasal bir maddeye rastlanmadığı belirtilirken, saatler süren patlamalar ve bölgede ne olduğu bilinmeyen bir ‘beyaz madde’ yayılması paniğe yol açtı. Uçağın enkazı çok geniş bir alana yayıldı. Gün boyu devam eden patlamaların yarattığı yüksek ısı nedeniyle, kurtarma ekipleri bölgeye yaklaşmakta güçlük çekti. Uçağın enkazı ve parçalanmış cesetler, insansız hava araçlarından (İHA) alınan görüntülerle tespit edildi. Bölgeye yayılan ‘beyaz madde’nin ne olduğunun belirlenmesi için ise Yunan Silahlı Kuvvetleri’nden nükleer, biyolojik, kimyasal savunma uzmanları getirildi. Askeri uzmanların incelemelerinin bitmesinin ardından sivil havacılık yetkilileri uçağın kara kutusu için incelemelerde bulunacak.

PİLOT ARIZA BİLDİRMİŞ

Yunan Sivil Havacılık Teşkilâtı (YPA) kaynakları, uçağın düşmesinden kısa bir süre önce pilotun motorunda arıza bildirdiğini ve Kavala’daki Hrisupolis Havaalanı’na mecburi iniş izni isteğini ancak uçağın bir anda yanmaya başladığını ve düştüğünü belirtti. Aynı kaynaklar, cumartesi gecesi saat 21.40’ta Niş’ten havalanan ve saat 23.00 sularında Kavala’da düşen uçağın uçuş planının Sırbistan’dan gönderilmesini beklediklerini de kaydetti.

11.5 TON MÜHİMMAT

Yunan medyasında düşen Antonov uçağının cumartesi günü, daha önce Ankara-Niş seferi yaptığı da ileri sürüldü. Uçaktaki 8 kişilik mürettebatın Ukrayna vatandaşı olduğu açıklandı. Ukrayna’nın Selanik Konsolosu Vadim Sobluc, Yunan makamlarına uçaktaki ‘tehlikeli madde’nin Bangladeş’e götürülmek üzere yüklendiğini söyledi. Sırbistan Savunma Bakanı Nebojsa Stefanovic, uçağın Bangladeş’e 11.5 ton askeri mühimmat taşıdığını ve yükün bir Sırp şirketin ürettiği eğitim amaçlı havan mermileri olduğunu açıkladı. Stefanoviç, havan mermilerinin Bangladeş’e ihracatında yasal işlemlerin uygulandığını ve Sırbistan Savunma Bakanlığı’nın da ihraç için onayı bulunduğunu belirtti.

Tehlikeli madde taşıyordu Ukrayna kargo uçağı Yunanistan’da düştü

TANKSAVAR MAYINI DA VARMIŞ

Yunan medyasında uçakta 80 ve 62 milimetrelik havan mermilerinden başka, büyük miktarda olması halinde insan sağlığı için tehlikeli olan fosfor maddesini de içeren tanksavar mayınları da bulunduğu belirtildi. Aynı haberlerde Sırp yetkililere, uçağın yükü için eksik bilgi verilmiş olabileceği iddia edildi.

PEŞ PEŞE PATLAMA SESLERİ

Paleohori bölgesindeki tüm köylerin sakinlerine, evlerinden çıkmamaları, kapı ve pencerelerini de kapalı tutmaları çağrısı yapıldı. Uçağın düştüğü geniş alan, insan ve araç trafiğine kapatıldı. Bölgede patlamamış ya da yanmamış “tehlikeli madde”ler bulunmasından endişe ediliyor. Paleohori’de ayrıca uçun süreli elektrik kesintileri yaşandı. Paleohori sakinleri ise havada peş peşe patlama sesleri duyduklarını, birkaç saniye sonra da tarlalardan alevler ve duman yükselmeye başladığını, patlamaların da dün sabaha kadar devam ettiğini söyledi.

 

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/dunya/tehlikeli-madde-tasiyordu-ukrayna-kargo-ucagi-yunanistanda-dustu-42102606

Askeri malzeme taşıyan uçak Yunanistan’ın kuzeyine düştü: Sekiz kişi hayatını kaybetti

Ukraynalı bir firmaya ait Antonov An-12 tipi kargo nakliye uçağının Yunanistan’ın kuzeyine düştüğü bildirildi. Sekiz kişilik mürettebat hayatını kaybetti.

Yunan Devlet Ajansı AMNA’nın haberine göre, Sırbistan’dan Bangladeş’e doğru yola çıkan uçak ‘tehlikeli madde’ taşıyordu. Bu nedenle, yetkililer uçağın dün gece düştüğü Kavala kentinin Palaiohoriou bölgesindeki tüm itfaiye güçlerinin ve ilk yardım ekiplerinin olay yerinden uzaklaşmasını istedi.

Patlayıcı madde konusunda uzmanlardan oluşan bir ekip uçağın taşıdığı yükün ne kadar tehlikeli olduğunu belirlemek ve alınacak tedbirleri kararlaştırmak üzere bölgeye gitti.

Pilot motor arızası bildirdi

Pilot, uçağın motorunda arıza olduğunu bildirerek acil iniş izni istedi ancak havaalanına varamadan motor havada alev aldı ve uçak Kavala’da yerleşim bölgesine yakın bir alana düştü.

Görgü tanıkları uçağın düşmesinin hemen ardından çok sayıda patlama sesi duyulduğunu ve yangın başladığını aktardı.

Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Savunma Bakanlığı uçağın düştüğü yerde güvenlik çemberi oluşturulduğu ifade edildi. Antifilippoi ve Palaiohori sakinlerinden, uçağın düşmesi nedeniyle oluşan dumandan korunmak amacıyla cam ve kapılarını kapalı tutması istendi.

Yunan Silahlı Kuvvetleri’ne ait mayın temizleme ekiplerinin bölgede bulunduğu belirtilen açıklamada, Atina’dan da özel ekibin bölgeye yönlendirildiği kaydedildi.

Mayın da var

Sırbistan Savunma Bakanı Nebojsa Stefanovic, Sırbistan’ın Niş kentinden yerel saatle 20:40’ta kalkan uçağın Bangladeş’e gidiyordu. Amman, Riyad ve Ahmedabad’a da uğraması planlanan uçak, Bangladeş Savunma Bakanlığı’nın satın aldığı, Sırbistan’da özel bir firmanın ürettiği, içerisinde mayınların da bulunduğu 11,5 ton askeri malzeme taşıyordu.

Stefanovic, söz konusu patlayıcı malzemenin ihracatının yasalara uygun şekilde yapıldığını belirterek, Sırbistan Savunma Bakanlığı’ndan gerekli izinlerin alındığını ifade etti.

Dolar/TL, hafta başından bu yana 18 seviyesi eşiğinde yatay seyrini … Devamı...

ÖSYM yalanlamıştı: DDK’ya göre KPSS’de problem var görünüyor Devlet … Devamı...

Britanya'da, doktorlarının kurtulma şansı olmadığı gerekçesiyle yaşam … Devamı...

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ile İYİ Parti Hukuk ve Adalet … Devamı...

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kanaani, İran'ın nükleer baş … Devamı...

Eski ABD başkanlarından Bill Clinton'la Beyaz Saray'da yaşadığı ilişkinin … Devamı...

MEHMET BARAN KILIÇ @MehmetBaranKl [email protected] Kredi … Devamı...

Kore'nin yükselen ressamlarından Joung Young-Ju, ülkenin yoksul köylerini … Devamı...

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, dış ticaret açığının yüzde 144,5 artarak 10,6 … Devamı...

Şırnak'ın Uludere ilçesinde askeri aracın şarampole devrilmesi sonucu 10 … Devamı...

Kaynak: https://www.diken.com.tr/tehlikeli-madde-tasiyan-kargo-ucagi-yunanistanin-kuzeyine-dustu/